Брусница вино задржува повеќето корисни карактеристики на оваа северна бобинки во својот состав многу киселини,вино од брусница дома витамини и елементи во трагови. Кук брусница вино не е тешко дома, ако знаете една карактеристика на бобинки - малини Таа има висока киселост

и ниски нивоа на гликоза. Нејзините сок е толку кисело дека виното дури и не почнат да се шета. Затоа, процентот на вода и додаден шеќер сок од брусница за ферментација, се различни од пропорциите на повеќето рецепти куќа вина.

Подготовка брусница вино

На бобинки се собрани по првата мраз ќе биде. Тие се внимателно подредени надвор, оставајќи го само зрели и недопрен мувлосана овошје. Миење на малини не треба да се спаси природен квасец на површината. Перење диви квасец, ние негираат можноста за превирање на вино. Плодови имаат за мелење или спој што конзистентноста, кога не постои целина, не Бери.

Како да се направи брусница вино

Предложената рецепт вино од брусница може да се нарече "Три Петка". Тоа е колку што треба да се брусницаплодови и шеќер - 5 кг, за мерење на единицата на вода е природно изразен во литри. Оваа количина на шеќер и овошје зема 5 литри вода.Чекор по чекор водич за готвење брусница вино:

  • 1.Vsyu маса на пире од јагоди треба да бидат испратени во садот за ферментација, додадете вода и килограми шеќер.
  • 2. Стекнување мора стави во топла и темно место (+ 22 + 24 C) за 4-5 дена со капак газа дневно предизвика дрвена мешалка.
  • 3. По укинување на пулпа на површината на кантарион тоа е отстранета, стискаш преку cheesecloth и отфрлени. Добиената течност по цедење се враќа на волуменска течност.
  • 4. Сите кантарион се филтрира низ неколку слоеви на газа за понатамошно ферментација, со него се додава 2 кг шеќер.
  • 5. капацитет се стави печат вода Гумени ракавици или прободени со игла неколку дупки на прстите, садот се отстранува во топлина.

Ферментација кантарион е подобро да се земе оригиналниот сад со широк устата и ферментација на сок - со тесен врат, со цел да се направи тоа полесно да се стави печат на вода.

  • 6.Spustya 4 дена мора да има за да додадете половина килограм шеќер. измешајте го во посебна