ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт брусница вотка

Рецепт брусница вотка

Брусница - омилен суровина за многу домашни винарите, тоа е лесно да се најде, и пијалоци се добива многу вкусна. Повеќето едноставно користете рецепт брусница вотка, бидејќи тоа е едноставна, одличен резултат е во состојба да се добие дури и некој кој е само почетна да ги научат основите на производство на вино.

Брусница бобинки мора да бидат зрели и недопрен. Искусни винарите малини пофали за неговата одлична способност да се елиминира мирис на алкохол, но исто така одлична за ублажување на вкусот на производот. Брусница во боја е многу потсетува на малина ликер. Брусница спаѓа во категоријата на алкохолни пијалаци на жените, но тоа не значи дека не сака да се мажи.

Класичен рецепт за брусница вотка

состојки:

 • половина литар вотка;
 • 250 g брусница овошје;
 • 50 ml вода - (додадена на сопствена дискреција);
 • 1 лажица шеќер (додадена само ако сакате).

Готвење чекори:

 1. Боровинки добар миење, отстранување на расипан плод, и добра промена во банката.
 2. Подготвени брусница смачкана до кашеста состојба.
 3. Прелива вотка, сите измешани.
 4. Капа тегла и префрлени во две недели во магацин, за да се обезбедат услови температура (на собна температура) и вкупната исклучување на извор на светлина.
 5. Брусница се филтрира со користење на само-направени филтер (се газа, обвинувајќи ја волна слоеви).

Во оваа фаза, одлична брусница, но има кисело. Оние кои сакаат вкусот на таков резултат, а остатокот на своите ловорики. И оние кои не може да се помири со кисело, продолжи процесот за готвење.

 1. Варени шеќерен сируп (вода и шеќер), ладење и потоа се меша со инфузија.
 2. Банка да се затвори и ќе замине за еден ден во соба, по што на алкохол е подготвена да го испробаш.


Колку подолго се приготвува на температура од брусница, подобро да се добие вкус. Брусница чуваат во подрум или фрижидер.

брусница вотка

Рецепт тинктура од брусница за алкохол

состојки:

 • 400 g на малини;
 • лажиче galangal корен земјата (по желба);
 • 110 ml на алкохол (96%);
 • 100 ml на вода;
 • 100-120 грама шеќер.


Galangal - е растение кое му припаѓа на семејството на ѓумбир, во прехранбената индустрија, но сепак може да се користи како замена на ѓумбир. Тој им дава на galangal брусница оригиналниот вкус, па пред да го даде да се додаде, треба да се смета. Galangal може да се купи во аптека.

Брусница совршено ги отстранува непријатните миризби, па се направи тинктура и светлина одржа повторува чистење, и има 70 ° на тврдината. Но, најдобра опција - тоа е алкохол.

Чекор по чекор рецепт:

 1. Бобинки се префрли до униформа и се става во тегла.Многу винарите наместо дробење бобинки, Пирс секој Бери со игла. А долго и заморно, но во овој случај на готовиот инфузија ќе биде транспарентно, а тоа ќе pereminanii плодови матна.
 2. Тегла е полна galangal корен, кој не сака да, прескокнете го овој чекор.
 3. Содржината се истура алкохол се меша и запечатени.
 4. За две недели на банката бил префрлен во магацин.
 5. Од шеќер и вода варени шеќер сируп, мешајќи постојано и отстранување на пена.
 6. Сирупот се лади и се става во брусница маса повторно ограничени.
 7. Банка ги остави на собна температура за девет дена.
 8. Се е добро филтрира. Кога Бери е прободен, што е доволно да се пропушти инфузија преку газа. Во спротивно ќе мора да се направи газа филтер (газа здиплен во четири слоеви), се филтрира низ него, а потоа друг, и се обидуваат преку памук (волна префрли двоен слој на cheesecloth).

Galangal дава светлина Вуди мирис, што е особено ценет во оваа тинктура. Брусница Излегува многу вкусна.

Брусница за алкохол

Брзи рецепт за брусница ликер со вотка

Овој рецепт се разликува од претходните по тоа што процесот на подготовка е сосема кратко. Околу три часа подоцна од брусница може да биде подготвен за употреба. Постојат, исто така, се негативни во овој рецепт. Поради брзо и термички ефекти на малини, некои хранливи материи не се спаси, па излегува вкусен ликер, но не е така корисни.

состојки:

 • 150 гр шеќер;
 • 300 g брусница овошје;
 • 0,7 L на вотка;
 • 150 ml зовриена вода.

Чекор по чекор рецепт:

 1. Бобинки се прелива преку врела вода, се префрлува во тегла и влегоа во шеќер.
 2. Малини во банката се меси со тркалање игла.
 3. Банката истури вотка, покријте и го постави настрана настрана за 2 часа.
 4. Пулпа е добро исушена.
 5. На резултантните течност бил излеан топла вода (40-45 ° C), сите се добро се меша.
 6. На инфузија е добро ладење, потоа се става во подготвени шишиња. Ова Брусница во фрижидер во цврсто затворено шише може да се чуваат со години.

Брусница тинктура совршено со овошје, мед и десерт, и користење на класичен рецепт за брусница вотка без додавање на шеќер, тинктура може да се користи заедно со месо и салати.

Видео: брусница рецепт за алкохол

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Домашна Брусница - тинктура од брусница воткаДомашна Брусница - тинктура од брусница вотка
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Соба зориСоба зори
Слатка брусница ликер ракијаСлатка брусница ликер ракија
Кејп CoddКејп Codd
» » Рецепт брусница вотка