ma.AlcoruGuru.ru

Вино од брусница

Вино од брусница

Вино од брусница

Вино од брусница има розово-црвена боја со курва вкус.

Но, се покажа дека не е така лесно да се подготви за тоа, но тоа е можно.

Фактот дека самиот процес на ферментација е многу бавен, дури и побавно отколку воборовинки вино.

Ова се должи на фактот дека составот на боровинки содржи некои износот на бензоева киселина. Тука е и спречува ферментација.

За да се реши овој проблем мора да го додадете амонијак (0.4 грама на литар кантарион). По видови на вино од брусница добар во слатка и силна. Од брусница сок содржи киселина до 8%, а потоа за готвење вино разредена со вода внимателно (да се намали киселоста).

                        Рецепт вино брусница         состојки:

• Бобинки боровинки (12 кг)

• Шеќер (3 kg)• Водата се вари (1 литар)

• амонијак (3 в)

         подготовка

Само зрели малини одат преку бобинки, каша (дрвен tolkushkoy можно, или да користите блендер).

Како резултат на редок цемент беше ставен во сад од најмалку 10 литри, се прелива вода, додадете 1,5 килограми шеќер, и таму се додава 1,5 грама на амонијак.

Сето тоа добро промешајте, се покрива со газа и го стави во топлина за почетокот на ферментација на седум дена.

После тоа, се прелива сок во шише од десет литри. Евтини и го присилува добро, исто така, во шишето. Дотурете 1,5 кг шеќер и 1,5 g на амониум хлорид. Сите темелно.

Вие треба да бидете сигурни дека шеќерот се раствора целосно. Покријте со капак со замокот вода и нека продолжи да ферментира во топлина.

По целосно ферментацијата е завршена (меурчиња не се распределени) мозоци вино брусница црево и филтер (газа, памук) во друго шише повторно стави печат вода и да ја доведе на ладно, темно визба.

Видео: Brusnichnaya

Во подрумот вино брусница мора да созрее за најмалку три месеци. Само по целосно созревање може да се земе примерок и флаширање. Шише плута добро и се чуваат легнал во подрумот. Правилно направи вино достоен на гледање на празничната маса.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вино брусница домаГотвење вино брусница дома
Куќа вино од брусницаКуќа вино од брусница
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Корисни куќата вино брусницаКорисни куќата вино брусница
» » Вино од брусница