ma.AlcoruGuru.ru

Куќата вино брусница

Вреди да се само се обидат уште еднаш освежувачки и курва вино од брусница, и секогаш ќе остане голем обожавател на оваа повеќеслојна необичен пијалок.

Како што е пропишано од страна на рецепт, која е направена од домашна брусница вино, за оваа намена е подобро да се користи Бери, веќе се покриени со снег.

Висока содржина на шеќер и мека, допрени од мраз снежните бобинки вкус помине во вино брусница суптилна игра на природни сладост и еден суптилен киселост. Се чини како да ова исцелување нектар imbibed сите свежината на груби северна природа.Овие плодови - вистински магацин на витамини: огромни количини на витамин Ц, витамин Б и витамин П.

Како да се подготви домашна вино од брусница?

Да се ​​направи една хармонична, совршено избалансиран вкус брусница вино, треба да акции доволно количество на шеќер. Киселоста на брусница треба да се неутрализира екстра сладост, во овој случај еден производ е апсолутно неверојатен вино со одличен квалитет. Затоа, првичната процент на овошје и шеќер е 1 до 2.

Можеби започне!Прво, мора да се подготви стартер.
- да земе половина чаша брусница неизмиени.
- да го пополнат со шеќер во износ од 400 грама.
- ставете ги садовите со ферментира во темно место на собна температура.
- за целосна подготвеност квасецот ќе треба 10 дена.
Сега е време да се оди директно на производство на вино.
- да земе 800 грама неизмиени бобинки.
- одам да спијам во чаша сад со 10 литри.
- не е додаден 2 кг шеќер.
- тоа е исполнет во 7 литри вода.
- се стави во сад со мирисни иднина балзам во темно место на собна температура.
- По 3-4 часа, се меша темелно содржината на садот за вино за да се раствори целосно шеќер.
- да се воведе во течна квас подготвени однапред.
- полу-готови шише цврсто во близина на посебни капакот има отвор со цевка спроведени кон него за испуштање генерирана гасови. Цевката треба да се отфрлат во тегла со вода, а потоа на ферментација гасови можат слободно да влезат внатре и надвор на воздух не може да се добие во внатрешноста. Сепак, конвенционален ракавица од латекс, исто така, совршено се справат со оваа задача. Само едно не смее да се заборави да се направи дупка за ослободување на ферментација гасови во средниот прст.
- процес на ферментација помина! Од страна на време тоа трае најмалку еден месец, но може да потрае до два во зависност од степенот на киселост на суровина.
- на крајот од бурните ферментација - сигнал дека новото вино од брусница е подготвена.

Малини и вино

Без прво дегустација не може да го направи! Сепак, тоа треба да се запомни дека по созревањето разноврсна букет пијалоци збогатени со нови белешки. Сега ние треба да започне процесот на созревање пијалок. Така,
- внимателни да не да се тресат на талог, ставете го садот со виното на новата жетва на масата.
- на подот се стави на нови сад е подготвена, чисти и суви.
- со помош на тенки гумени црева, истурете ја содржината во нови сад без допирање на талог депонирани на дното.
- Сега со помош на инка брусница шишиња вино.
- цврсто ги запечатени.
- ја стави во сува темна кул место за најмалку три месеци.

Оваа неверојатна пијалок направен од брусница е комбинација на вкус, со непобитен предност на уникатен северниот бобинки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Соба зориСоба зори
Корисни куќата вино брусницаКорисни куќата вино брусница
Рецепт домашна брусница виноРецепт домашна брусница вино
Тинктура од брусница воткаТинктура од брусница вотка
Ние се направи вино од брусница домаНие се направи вино од брусница дома
» » Куќата вино брусница