ma.AlcoruGuru.ru

Куќата вино брусница

 1. Класичен рецепт вино од брусница
 2. Вино од брусница, "Не квас"
 3. Рецепт на вино од брусница, "Брзи"


Брусница - Бери вредни, терапевтски, подготвени од нив компот, желе, тинктура и јадат свежи или замрзнати. Но, тука е виното е направено, веројатно многу помалку. И тука е, исто излегува прилично добар. Иако малку кисело овошје и шеќер во него е речиси таму - сето тоа може лесно да се коригира во процесот на производство на вино. Брусница ќе се открие во сите утврдени и слатки вина.

Брусница - дарежлив подарок на нашите шуми, мочуришта и поконкретно тоа е во пораст насекаде - во сите огромни пространства на нашата татковина. Поради тоа, не само што може да се купи на пазарот или во продавница, и само-соберат, уживајќи предвкус на процесот на донесување дома вино и убавината на секоја најде бобинки.

Во однос на неговата употреба, може да се каже така - сите корисни работи не се заедно во Калина и шипка има во боровинки. Тоа е магацин на витамини и киселини, се работи за здравје, собрани свои раце.

Вино од брусница беше особено ако користите добро зрела бобинки, кои се собрани во есен за него во "индиски лето". А основни процент на шеќер и овошје ќе биде 1: 2 (1 килограм малини - 0,5 фунти шеќер). Ова е "златното правило", кога сласта на кисело затемнување. И ако се влезе во вкус, можете да ги вкусите не само брусница вино "monovkuse", но во "дует" со други плодови.

Вино од брусница ќе ви даде свежи и многу лековити материи. Тоа е едноставно незаменлив во сезоната на настинки и студ, и нежен ритам луксузни нијанси на розово вино ќе се молам на око.

вино од брусница

Рецепт за брусница вино од "Класик"компоненти:

 • Бери брусница - 1 килограм
 • шеќер - 2,4 килограм
 • вода - 7 литри

Како да се подготви:

1. Подготовка на стартер: 0,5 чаши малини (! Не се мијат) Рашири нивните пополни со шеќер (400 грама) и ставете го на темно место за 10 дена

 1. Готвење вино директно:
 • неизмиени малини (800 грама) потребни за да се става во сад од стакло волумен од 10 литри и мачкам
 • плодови да додадете шеќер (2 кг) и се прелива вода (7 литри), што е предмет за да се поттикне 4 часа или додека сите шеќер има растворен
 • добиената течност фрлаат заврши квас аптека врвот фустан ракавица од гума со мали prokolchikami игла во неколку прсти
 • капацитетот на која ќе талкаат нашето вино се става во топла и темни простории за 1-2 месеци
 • vskolyhnuv не се таложат преку гумена цевка (може да се користи dropper) да се прелива вино во друг сад, по што тоа е можно да се "спакуваат" во шише
 • напика во вратовите на шишиња вино испрати да созреат на ладно место заштитено од светлина на 3-4 месеци


По овој пат вашата вино ќе ве изненади со својот богат вкус карактеристики, сеќавајќи се на бобинки од далечниот север и траен карактер.

Можете да готви истата верзија на вино од брусница, и без употреба на квас.

домашно вино од брусница без квас

Видео: Како да се направи вино од брусница (дел 1)

Рецепт на вино од брусница, "Не квас"

Од компонентите се земе:

 • сок од брусница - 4 литри
 • шеќер - 2,5 килограми (може да се зголеми до 4 кг)
 • вода - 1,25 литри (5 целосно намалување на очила)

Како да се:

 • боровинки се мие и се натопени во ладна вода за 1 час
 • исцеди и се пасира, бобинки и оставете да ферментира за 2 недели
 • додадете шеќер и се остава да ферментира, повторно, но на 1 месец, облечен во гумена ракавица на врвот на игла прободен прстот
 • исцеди. Како резултат на вино, тоа се истури во шише и се оставаат да созреат на ладно место за шест недели

Брусница вино се достапни и изрази - метод на "брз" рецепт.

Рецепт на вино од брусница, "Брзи"

компоненти:

Видео: Како да се направи вино од брусница (дел 2)

 • 1 килограм на малини
 • 1 литар од 96% алкохол
 • 1 литар вода
 • 17 лажици шеќер Lodge

Како да се подготви:

 • Исплакнете малини, суво и мелење блендербрусница вино
 • доби брусница сос да се стави во чаша сад и оставете го во 7 дена
 • во тежина внимателно додадете алкохол и оставете уште 7 дена
 • По ова време, распуштање на шеќер во вода и да додадете на тинктура сируп
 • Измешајте многу внимателно се што и топлина на маса на температура од 65-70 степени, се лади и филтер
 • течност за полнење шишиња и инсистираат уште 24 часа.

Ова вино, се разбира, е повеќе како тинктура, а сепак може да дојде во рака, кога гостите "на прагот", а залихите на вино производи во куќата бр.

Брусница вино Кога маса може да се прелива во утаителни, тоа исто така може да се користат во готвењето или кулинарски коктели. Сепак, тие не треба да се злоупотребува. Корисни па дури и медицински норма "боровинка" е околу 100 грама дневно. Тоа им помага варењето на храната, зајакнување на имунитетот и целокупната тон телото. И се должи на фактот дека алкохолот го содржи многу малку, виното излегува лесно и пријатно. Само ако имате премногу висока киселост во желудникот, или тоа е воспалени, тоа е подобро наместо од нашите "брусница" готви вино од јаболка дома.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вино брусница домаГотвење вино брусница дома
Рецепт брусница воткаРецепт брусница вотка
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Соба зориСоба зори
Корисни куќата вино брусницаКорисни куќата вино брусница
» » Куќата вино брусница