ma.AlcoruGuru.ru

Куќата вино брусница

Рецепт за брусница вино

  • 4 кг малини;
  • 1,5 кг шеќер;
  • 300 g на мед;
  • 3,5 литри вода.
  • 2 kg на малини;
  • 1 кг шеќер;
  • 2 L на вода.

brusnika-vino-300x225Како и обично, пред готвење cowberry плодови исплакнете, потег на блендер ги исецка на пире. Разредете како резултат на пире Бери со вода за да се намали киселина од финален производ. Прелива Бери решение во чист сад, покријте го со газа и се стави да ферментира за една недела во топло место. По ова време, вирус Бери сок со неколку слоеви на газа, се разредува пијалок со шеќер (претходно тоа беше потребно да се раствораат во мала количина на вода). Оставете да ферментира виното, вратоврска сад вратот ракавица кога deflates тоа ќе биде сигнал дека ферментацијата е завршена. Штом ферментира на вино се става во друг сад за да ја објавите на приходите од околу 2 месеци на ладно и темно место. Вино, исто така, се препорачува да ги чувате на ладно место, така што тоа не се случи кисело.Тоа е толку лесно, може да се дома за да се подготви овој пијалок пријатна розова и со слатко-кисел вкус. Ако сте престојувале во готвење процес, па дури и бобинки, тие треба да биде добро за правење џем или мармалад од боровинки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти брусница вотка домаРецепти брусница вотка дома
Брусница Рецепти светлинаБрусница Рецепти светлина
Брусница вино со свои рацеБрусница вино со свои раце
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Готвење вино, јагоди и јагодиГотвење вино, јагоди и јагоди
Рецепт домашна брусница виноРецепт домашна брусница вино
Вино од боровинкиВино од боровинки
» » Куќата вино брусница