ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол

Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол

Брусница тинктура од вотка или светлина е еден од најпопуларните, меѓу другите. Нејзината љубов за специфичен вкус, и се готви брусница ликер не е тешко дома. Со оваа задача се справат дури и целосно аматери.

Брусница тинктура направени од широк спектар на боровинки. Тие се вклопуваат како зрели плодови, и замрзнати. Исклучок е суво боровинки. Сочни малини собрани непријатен мирис вотка, бренди омекне.

А едноставен рецепт од тинктура од брусница

За подготовка на најчестите брусница ликер дома, треба:

  • 1 литар дестилирана алкохол или вотка
  • Брусница - половина килограм
  • шеќер - по вкус


Со состојки што веќе може да се види дека рецептот е крајно едноставно. Боровинки треба внимателно да се potoloch да се добие каша. Истурете ја смесата пијалак или вотка и се меша добро. После тоа, затворете го садот и место на топло место за 10 дена. По одредено време, вирус на инфузија низ неколку слоеви на cheesecloth.

Како резултат на овие едноставни чекори за да добиеме класичен тинктура брусница алкохол. Без додаден шеќер, таа ќе има кисел вкус, така што може да се раствораат 1-2 лажици лажици шеќер во резултат на пијалок, го прават тоа повеќе слатка.Уште еден рецепт од брусница тинктура за алкохол

Брусница тинктура за алкохолВо принцип, инфузии од рецептите се разликуваат малку. Во овој рецепт ќе треба следните компоненти:

  • алкохол - 100ml
  • вода - 100ml
  • Боровинки - 350g.
  • galangal корен - 1/2 лажиче
  • шеќер - 110g.

Galangal - силни вкусови, потсетува на ѓумбир. Со неа тинктура ќе добие посебен зачинета вкус. Galangal корен може да се купи во било која аптека. Заменете galangal ѓумбир не е сосема точно.

Значи, да се подготви брусница тинктура на алкохол ние pereteraem боровинки додека не се изедначи. Како резултат на редок цемент додадете половина лажичка galangal. Пополнете содржина на алкохол микс, покријте и инсистираат на топло место за 2 недели.

Разредете шеќер во врела вода за да се добие шеќерен сируп. Откако сируп има ладење го додадете ликер од брусница, уште еднаш се меша темелно и оставете уште 1 недела. По 3 недели од почетокот на готвење брусница ликер, филтер за него преку газа со вата. Тинктура е подготвен за употреба!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Домашна Брусница - тинктура од брусница воткаДомашна Брусница - тинктура од брусница вотка
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Боровинки ликер со вотка или алкохол - едноставни рецептиБоровинки ликер со вотка или алкохол - едноставни рецепти
» » Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол