ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт за брусница вино

Рецепт за брусница вино

Ако готви вино брусница правилно, тоа ќе има црвена боја и кисел вкус со карактеристичен мирис на овошје боровинки. Служи брусница вино е обично десерт. Вашето внимание да биде најпопуларниот рецепт за брусница вино дома.Да ферментира кантарион да се разреди со вода сок од брусница, со што се ослободува од танини. Подгответе lingonberry суво вино дома е речиси невозможно, така што ќе се користи стандардната рецепт користење на шеќер. Рецептот на lingonberry брусница вино слични на подготовка на вино (односот на состојки варира само).

Видео: брусница сос од месо без виноЗа да се добие добро вино, треба да се обрне посебно внимание на изборот на бобинки. Мора да го користите зрели свежо овошје малини, но не презрее или расипани, во спротивно тоа може значително да го расипе вкусот на пијалокот до

 • 2 кг на lingonberry
 • 1 кг шеќер
 • 2 л вода

Ако користите обична вода од чешма, многу е препорачливо пред јадење да се даде да го издржи барем неколку часа.

Како да се готви брусница вино дома? рецепт

 1. Вино од брусницаПрвиот чекор е да се процени состојбата на овошје малини во изгледот. Ако бобинки се премногу валкани, тогаш е подобро да се мие. Но, тоа е пожелно да не се мијат бобинки, како и нивните површини се диви квасец што предизвика процесот на ферментација. Ако, сепак, ќе треба да се мијат темелно бобинки боровинки, тогаш е потребно неколку дена за да се подготват за квасецот користење суво грозје или други соодветни состојки за ова.
 2. Во чист сад заспие бобинки и пополнете ги со селската вода. Додадете квас во зависност од потребата и 300g. шеќер, а потоа сите се меша добро.
 3. Ние сме врзување на вратот на садот со газа и оставете го на подот недели во темна просторија на собна температура. На површината за брзо време да се појави и пена ќе бидат збришани процесот на ферментација.
 4. По 3 дена филтрираме нашите суровини во садот за ферментација, со притискање на телото и да додадете на следната серија на шеќер (400гр.)
 5. Инсталирајте печат вода, ние може да се носи ракавица со дупки на краевите на прстите, што ќе се покаже на интензитетот на ферментација. капацитет резерва во соба со собна температура, без пристап до светлината.
 6. По 5 дена, се прелива останатите шеќер (300g), се промешува и се остава да ферментира за неколку недели
 7. По неколку недели на процесот на ферментација мора да престане. Ова ќе укажуваат отпушта ракавица. Површина ќе исчезне. Спојување на вино од талог низ тенка цевка во шише, бидете внимателни да не го допира талог што има акумулирано на дното.
 8. А шише вино на ладно место за некое време за стареењето. Обично тоа е 2-3 месеци
 9. Во завршна фаза на подготовка на брусница вино, исто така, се спојуваат со талог пијалок. Брусница вино е подготвена.

Виното може да се чуваат на темно место на температура од 10-15 степени до 2 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од малиниТинктура од малини
Овошје ВермутОвошје Вермут
Рецепт брусница воткаРецепт брусница вотка
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Соба зориСоба зори
» » Рецепт за брусница вино