ma.AlcoruGuru.ru

Домашна брусница ликер

слика домашна брусница ликер

Поради едноставноста на рецепт да се направи брусница ликер може да биде секој. Се бара само од ова овошје, шеќер (мед) и врз основа на алкохол. Резултатот ќе биде лесен-за пиење десерт пијалок длабока црвена боја со слатка и кисело.

Да се ​​подготви брусница ликер треба зрели свежи, замрзнати или сушени плодови. Свежи првиот решат, отстранување на скапани и расипани, замрзнати - одмрзнати. Суво овошје се става во 1,5-2 пати пониска отколку што е наведено во рецептот. Алкохолни основа може да биде вотка, бренди најевтин алкохол 40-45% или пијалак без мирис.

состојки:

  • вотка (коњак) - 1 литар;
  • Бобинки малини - 250 грама;
  • шеќер - 300 грама (или течни мед 200-250 грама);
  • вода - 200 ml;
  • цимет - 2 стапчиња (опционално).

Мед прави вкус е помек од шеќер. Цимет додава интересни забелешки и деликатна арома.

Рецепт брусница ликер

1. Бобинки малини (свежи или замрзнати) здроби дрвени тркалање игла или месо мелница за мелење.2. резултат на маса (сушени плодови) е повлечен во тегла, се додаваат вотка и цимет микс.

3. Цврсто затворете го садот, за да се изврши притисок за 10-12 дена во темно на собна температура. Откако разнишан во 2-3 дена.

4. Отстранување на цимет. Вирус преку cheesecloth инфузија брусница, го присилува добро, (веќе не е потребно) пулпа.5. Од вода и се готви шеќерен сируп: се меша во тава, се вари, се вари 2-3 минути, отстранување на пена. Ако се користи медот, се загрее водата до 40-50 ° C, додадете мед, се промешува, се готви за 1-2 минути на тивок оган, без зголемување на температурата.

6. Кул дијабетес (мед) сируп на собна температура. Се меша со Бери екстракт. Чекај за 60-90 минути, а потоа се филтрира низ памучна волна.

7. Подгответе брусница алкохол се прелива во шишиња за складирање, запечатени.

8. Пред дегустација препорачуваме да го издржат пијалак за 2-3 дена во фрижидер или подрумот за да се стабилизира вкус.

слика на готовиот дома брусница ликер

Тврдина - 24-28%, рокот на траење на темно место - 3-4 години. Тоа може да се појави природен талог е нормално.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Успешно рецепти ликер од грозјеУспешно рецепти ликер од грозје
Тинктура од irgi домаТинктура од irgi дома
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Тинктура од cloudberryТинктура од cloudberry
Домашна сок од брусницаДомашна сок од брусница
Слатка брусница ликер ракијаСлатка брусница ликер ракија
Почетна инфузија од капинаПочетна инфузија од капина
» » Домашна брусница ликер