ma.AlcoruGuru.ru

Печено свинско нога со билки

Печено свинско нога со билки1 кг свинско месо, 7-10 листови од рузмарин, тарос 40 g, 50 g на магдонос, 250 мл суво бело вино, 40 г брашно, 40 гр на пиперка, 100 мл млеко, 1 притиснато излупени лимон, 50 гр маст, 100 гр крем масло, 250 грама пилешко супа, 2 главици кромид, сол, црн пипер.

А мал нож, направи дупки во месото и ставете рузмарин лисја таму. Бришење на месо со сол, бибер и половина сок од лимон. Стави во голем пан маст, 75 г путер и топлина за распуштање на нафта. Зголемување на топлината, ставете во тава и пржете на свинско нога неа, додека таа е темен на сите страни. Намалување на топлина, да додадете 15 г путер и се готви на месо за 45 минути со нежно го фрлаат малку по малку бело вино.

Во меѓувреме испари виното и супа со кромид и зрна црн пипер во волумен од 300 мл. Извадете го месото од тавата. Исцедете масти, го стави на останатите масло заедно со брашно, се промешува во течноста испарува, и каша во кромид пире и да ја доведе до вриење сос. Микс на пиперка со крем и го стави во сос, добро промешајте. Истурете останатите тарос сок од лимон и оставете го да отстои за некое време. Додадете магдонос, кора од лимон и тарос на на сос. Истурете го сосот во сос брод и се служи со свинско месо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Варено месоВарено месо
Медалјони од ној филеМедалјони од ној филе
Sarrabulo (рагу италијански)Sarrabulo (рагу италијански)
Јагнето котлетиЈагнето котлети
Коза со артишокКоза со артишок
Месо во БургундијаМесо во Бургундија
Еребица со виноЕребица со вино
Маринирани зајакМаринирани зајак
Печено говедско месо во виноПечено говедско месо во вино
Пилешко во МадридПилешко во Мадрид
» » Печено свинско нога со билки