ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт брусница ликер со вотка

содржина

Боровинки не се за ништо наречен кралски Бери. Плодови и листови од зимзелени грмушки, поради неговата единствена хемиски состав и маса на корисни материи може да се спореди со мала аптека. Во народната медицина, decoctions, тинктури брусница вотка и вода се користи во лекување на различни болести. За рецепти во кои малини стои во главната улога, а не можат да зборуваат. Слатко, џемови, компоти, овошни пијалаци, сосови, кисели краставички, пита пломби, десерти. Од оваа неверојатна плодови може да се готви милиони добрите!

Како за производство на домашни алкохолни пијалоци, тука брусница има водечка позиција. замрзнати малиниОдличен вкус брусница bitters и ликери вотка подготвени во согласност со различни рецепти, никого не остава рамнодушен. Рецептите може да се користи не само свежи, но замрзнато овошје, бидејќи тоа нема да влијае на нивните имоти.

Подгответе тинктура од брусница вотка, алкохол, коњак. Бери има уникатна способност да се прекине со мирис и вкус на алкохол, па брусница ликер со вотка или светлина се пијани лесно, и покрај пристоен тврдина.

Бери: корисни својства

вистинските компоненти на лицето, витамини, супстанции кои се подобри, се врати на здравјето на многу боровинки. На терапевтски ефект се должи на хемискиот состав на лисја и плодови на растението. Тие содржат:

 • Витамин Б комплекс, А, Е, Ц, F.
 • Органски киселини.
 • Бензоева, фосфорна, салицилна киселина.
 • Минерални соли.
 • Макро и микроелементи.
 • Пектини.
 • Катехини.
 • Етерични масла.
 • Гликозиди.

Чорби, чаеви, чаеви од плодови и лисјата на растението се зема како профилакса и третман на сезонски настинки и вирусни заболувања, авитаминоза, за подобрување на имунитетот. Тие исто така помагаат да се стабилизира метаболичките процеси, се користат за интоксикација, да го промовира излачувањето на соли на тешки метали купот на брусница алкохол(Кобалт, цезиум, олово).

Лековитите својства се манифестираат во лекување на габични, дерматолошки, гинеколошки заболувања. Широко се користи инфузија супа и боровинки во третманот на болести на уринарниот систем, бубрежна воспаление и дијабетес, артритис, васкуларни патологии.

На лековитите својства на листовите

Брусница лист, исто така, обдарени со лековити својства. На свеж лист има манган и калиум соли, органски киселини и други корисни материјали. Формулации на овие суровини имаат нагласена choleretic, диуретик, средства за дезинфекција акција.Подигање една компонента или multicomponent рецепти, тоа е направен инфузии, што се користи како диуретик, антисептик, антипиретик. На малини се танини, па формулации дрога лист растенија имаат нагласена анти-воспалителни својства.

Медицински композиции врз брусница лист помош со внатрешно крварење (на матката, улкус перфорација, механички повреди, и др.). Од листовите се лекови кои им помогне со жолтица, хепатитис, гихт, рак, гастроинтестинални заболувања, гастритис, камен во бубрегот болест, неврастенија и така натаму. Д.

Инфузија за решение на проблемот да се направи дома е лесно. За таа цел, во износ од свежи листови во 4 часа. Л. сварено во 500 мл врела вода и се загрева на парна бања за петнаесет минути. Потоа се лади 45 минути, филтрираат, отстранување на листови. Земете тинктура дневно, 50 ml пред јадење.

Кога стоматитис, проблеми со непцата се препорачува на секои 2-3 часа да се направи за плакнење лушпа од lingonberry листови (10 g во 200 ml). За третман на цистит се инфузија од 2 суп.л-патки. l. листови и 500 мл врела вода. Инсистираат часа, вирус и се пие 125 мл три пати на ден пред јадење.

Тинктура на вотка брусница

Класичен рецепт за брусница ликер во која алкохол компонента може да Прелива вотка малинида има. Од најпопуларните и најлесен опција - да се трговски вотка.состојки:

 • Lingonberry - 1 кг.
 • Силен алкохол - 2 литри.
 • Шеќер - 60-200 g (по вкус).

Технологијата на изработка:

 1. На бобинки се подредени, измиени, obsushivayut.
 2. Смачкана во каша миксер или tolkushkoy.
 3. Промена во тегла, истури вотка позадина.
 4. Инсистираат на топло плакарот 35 дена. На секои 7 дена тегла е разнишан, без да го отстраните капакот.
 5. Potsezhivayut, Бери маса е исушена, пијалокот се филтрира низ памучна. Подсладите вкус со шеќер или мед (вар, леќата).

готови тинктура вотка со малини предизвика шишиња. Рок на траење - 5 години.

Брусница-цреша ликер

Комбинацијата на овие бобинки го прави тинктура со вотка кисело-сладок со малку горчлив вкус. Во исто време постојат нијанси на вкус на цреши и боровинки. Рецепт за едноставна.

состојки:

 • Lingonberry - 3,5 кг.
 • Цреша - 600
 • Водка - 2 литри.
 • Бери тинктураКоњак - 150 ml.
 • Шеќерен сируп - 2,5 литар.
 • Лимонска киселина - 3-5 g

Свежо овошје се става во чист сад, истурете на алкохол. Инсистираат на 1 месец. беа додадени Вирус, администрира шеќерен сируп и лимонска киселина.

Тинктура cowberry со Роуан и мед

500 ml вотка или разредена до 45% алкохол од страна на земајќи половина од стакло пепел и боровинки. Поврзете состојки во чаша сад, администриран мед се меша. Инсистираат на топло оставата, чајната кујна точно еден месец, а потоа вирус, истурете во една чиста шише со цврста затворач. Чување во подрум или фрижидер.

Тинктура на волкот од боровинки, малини и се зголеми колковите

Во овој рецепт, lingonberry јагоди, малини, шипинка користи во еднакви броеви - 2 лажици. l. секоја од нив. Инфузија на вкус, можете да додадете еден куп на свежо или 1 лажица масло. l. Суви лисја од црна рибизла. Сите состојки се мешаат во еден контејнер, истури 0,5 литри вотка. Инсистираат месец, вирус, истурете во подготвената шишиња.

Тинктура на малини мај со мед

состојки:

 • Боровинки - 2 лажици.
 • Водка (алкохол 45%) - 1 литар.
 • мед мај (течна) - 6 чл. l.

Технологијата на изработка е иста како и во претходниот рецепт. Да се ​​даде на пијалак зачинета белешки може да се додаде во стапче цимет. Кисна 30 дена во темно место на собна температура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Северна ликер брусница воткаСеверна ликер брусница вотка
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
Cowberry ликерCowberry ликер
Домашна сок од брусницаДомашна сок од брусница
» » Рецепт брусница ликер со вотка