ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт тинктура брусница вотка

слика малиниcowberry

- грмушка Хит семејство, корисни и многу вкусна Бери. Во природата, расте во мешани шуми, понекогаш се најде во мочуришта тресет. Бери е широко се користат во готвењето, тоа има лековити дејства врз организмот. Lingonberry се чуваат за долго време без да се губи витамини.

Многу популарна пијалаци, исполнет со lingonberries направи дома. пијат вотка рецепт е многу едноставна, резултатот ќе биде многу вкусна cowberry ликер, тинктура. Посебна вредност на брусница вотка дека ова Бери промовира брзо поминување на мамурлак.

Боровинки за тинктура е пожелно да се свежи, но се вклопуваат и замрзнати, која се продава супермаркети.

Готвење брусница вотка


 • Водка или прочистена пијалак - 1 литар
 • Lingonberry свежи (замрзната) - 500 С
 • Шеќер - 4 лажици. l


Вкусот на тинктура направени со вотка е мека, многу добро drinkability па можете да го пијат, без дури и закуски. Рецепт за едноставна и не ќе им треба многу време. Резултатот е ликер од малини јачина од 25 степени.

Бобинки iterate одделување на расипан, се мијат со чиста вода, obsushivayut салфетка или пешкир. Пасира во сад, шише пополнување тежина и да се пополни regia може да се користи прочистена пијалак. Ако сте фан на сокови и ликери, можете да додадете шеќер. Шише цврсто затворете го капакот, се стави во четири или пет недели на ладно место, периодично тресење на содржината.подготвува тинктури на боровинкиЕден месец подоцна, на инфузија е потребно се филтрира, влегоа во вториот сад и да стои во фрижидер за околу една недела. Кога пијалок го исчисти, потребно е да се прелива во шишиња и може да се вкуси.

Brusnichnaya тинктура со алкохол


Главната разлика помеѓу овој рецепт од тинктура од претходната - на тврдината. Алкохол тинктура се стекнал со сила поголема од 40 степени. Бобинки малини не мора да се мачкам, бидејќи алкохолот ќе ги привлече сите сок од нив, тинктура ќе нема талог, потранспарентен.

 • Храна алкохол 80-90% - 1 n-
 • Свежи малини - 1.2 kg-
 • Фруктоза - 2 st.l-

Боровинки расклопите, се мијат со вода, ги исфрли во сито да се исуши. Во тегла плодови три-литарски заспие, да го пополнат со алкохол, или да користите силна пијалак. Банка за да го затворите капакот цврсто, да ги отстраните во темно, ладно место за 4 недели. Потоа се филтрира инфузија, се одржува за една недела за да заличи во фрижидер. Брани тинктура повторно се филтрира. Евентуално, може да додадете шеќер или фруктоза.боровинки со алкохол

Боровинки исполнет со алкохол, и покрај неговиот замок Излегува многу вкусна и меки, алкохолни мирис едвај се чувствува. Бојата е светла рубин.

Најлесен начин да се готви боровинки на алкохол дома: една чаша алкохол се меша со една чаша шеќер, додадете една чаша јагоди, сите микс, инсистираат на 5-6 дена. Како резултат на маса се филтрира, се посипува со шише вотка или светлина, да се одморат во стакло два до три дена. Тоа е многу интересно дома пијалак, силна, но во исто време, оваа тврдина не е таму, така што тие да бидат внимателни да не претерувајте.

Тинктура од малини и цреши


 • ракија или вотка - 250 ml-
 • малини - 3,5 kg-
 • цреша 0,5 kg-
 • мед - 3 лажици. n-
 • вотка - 2 n-
 • Лимон - 1 компјутер.

Во соодветен стаклен зафатнина прелива и lingonberry плодови цреши, додадете ги сите состојки вотка, ракија, мед. Лимон сече на парчиња, се отстранат коските, се измеша содржината на садот. Сите темелно потресен, чисти во темно место за две недели. Вкусот е незаборавно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура на вотка малиниРецепт тинктура на вотка малини
Тинктура од боровинка бобинкиТинктура од боровинка бобинки
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт брусница ликерРецепт брусница ликер
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Рецепти тинктура од брусница воткаРецепти тинктура од брусница вотка
» » Рецепт тинктура брусница вотка