ma.AlcoruGuru.ru

Брусница тинктура за алкохол

Дури и во античка луѓе Рус знаеме дека алкохолот тинктури на лековити растенија и плодови се обезбеди многу помоќен лековито од инфузии и decoctions на истата фабрика. И денес не е само популарна, но конвенционалната медицина е широко се практикува од страна на употреба на алкохолни алкохол за да се справи со различни, понекогаш многу сериозни болести.

Покрај тоа, тинктура може да биде прилично лесно да се подготви дома, специјална опрема за оваа намена не е потребно, и на суровини може да се купи многу поевтино, па дури и се изгради го сам.Брусница експерти сметаат исклучително корисни Бери, тоа е - вистински магацин на витамини и минерали. Од античките времиња, го спасува луѓето од бери-бери и скорбут, таа содржи корисни органски киселини, витамини Б и Ц, како и многу други микро и макронутриенти. Брусница тинктура од голема помош во борбата против настинки, проширени вени, колитис, циститис, воспаление на панкреасот, и многу други болести.Брусница тинктура на алкохол е исто така ефикасна алатка за промовирање на добро здравје, особено во зимскиот период. Покрај тоа, таа може да биде лесно да се користи како вкусни пијалоци и една прекрасна аперитив.

Да се ​​подготви оваа тинктура ќе треба 1,5 чаши на овошје, една чаша шеќер и едно шише вотка. Бобинки ќе треба да се меле со шеќер додека не се добие хомогена маса, а потоа да ги помине во стаклен сад и се прелива вотка. Неколку недели инфузија мора да се одвива во темна и топло место, секој контејнер мора да се разнишаат за три дена.

Потоа еден ден инфузија мора да се одржи во фрижидер и да се реши, а потоа се филтрира преку cheesecloth. По вкус на пијалок излегува доволно силна, па тоа е традиционално претпочитаат пиење мажите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Рецепти тинктура од брусница воткаРецепти тинктура од брусница вотка
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Брусница ликер - и алкохол и дрогаБрусница ликер - и алкохол и дрога
Брусница тинктура на светлинаБрусница тинктура на светлина
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Рецепт брусница ликер со воткаРецепт брусница ликер со вотка
» » Брусница тинктура за алкохол