ma.AlcoruGuru.ru

Домашна сок од брусница

сок од брусницаМалини се многу корисни Бери со висока содржина на витамини. Корисни својства на своите познати уште од античките времиња, тоа се користи во народната медицина. Брусница плодови направи одличен почеток духови - ликери, ликери и коктели. Дај го на чај, од него може да се готви вкусна џем и готви здрави пијалаци. Точни брусница сок е направен од замеси во дрвена малтер и дрвени толчник боровинки, тогаш тоа се истури топла вода и инсистираат. Потоа вирус во друг сад, а остатокот повторно се полни со топла вода.

Како да се направи брусница сок? Рецепти го готви многу, и секоја жена го прави тоа за неговиот мед, нане, ванила, цимет, итн Брусница сок во топлина многу добро quenches жед, и во ладно време од годината е совршен профилактички против многу болести.

Брусница сок рецепт направени од свежи бобинки
Ова е една од најпознатите едноставни рецепти сок од брусница, таа е составена од само три имиња. Подготвени да пијат ќе ги задоволи двете возрасни и деца. Дома, тоа ќе биде во можност да се готви секоја жена.

 • Свежи бобинки -150 Gr-
 • Вода - 0,6l-
 • Шеќер - 0,5 V.
 1. На бобинки се става во сито или цедалка и исплакнете под млаз вода, се отстрани за да се најде решение за ѓубре.
 2. Брусница каша на пулпа со помош на дрвена tolkushkoy.готвење сок од брусница
 3. Стискаш на сок во посебен сад. Можете да ги користите cheesecloth или користете парична казна сито.како да се готви овошен пијалак
 4. Останатите торта прелива вода, се стави на оган и да ја доведе до вриење и се готви за 5 минути, а потоа се исцеди. Истурете шеќер и мешајте додека не се раствори. Шеќер во рецепт, може да се замени мед за додавајќи дека по вкус. Дозволете да се излади и се прелива супа притисне брусница сок. Сите се промешува и се може да се пие разладено.Додавање на шеќер на сок

Морс на замрзнати малини


Замрзнување - најдобар начин да се задржи на малини за долго време. Во замрзнувач, таа не ги губи своите лековити својства. И пред готвење Морс тоа треба само да се прелива преку вода што врие. И да се продолжи со вообичаените готвење брусница сок.

 • Замрзнати малини - 250gr-
 • Шеќер -5-7 st.l-
 • Вода - 2 литри.
 1. Замрзнати плодови се стави во сад, малини даваат одмрзнати на собна температура. Обично 15-20 минути бобинки ќе биде подготвен за понатамошна употреба.
 2. Blender брусница каша во каша. Стискаш сок темелно.
 3. Измешајте сок од вода и шеќер, сите добро промешајте. Simmered донесе сок да зоврие. Оставете да кисна течноста за 15-20 минути.
 4. Вирус преку cheesecloth и се става во соодветен сад. Морс од замрзнати малини подготвени за понатамошна употреба.


Видео рецепт за тоа како да се готви сок од брусница

Рецепт за брусница сок со ѓумбир


 • Брусница - 250 гр
 • Ѓумбир - 50 гр
 • Мед - 2 st.l-
 • Вода - 1,5 литри.
 1. Во сад емајл да се пополни чиста малини и сецкани ѓумбир. Додадете вода, донесе до вриење и се готви за 1-2 минути на тивок оган.
 2. Морс кул, вирус преку cheesecloth. Истурете во тегла додадете мед. Подготвени да пијат ќе вкус подобро ако го додадете во неа sprig на нане и парче портокал.

Рецепт Морс брусница и шипинка


рецепт за сок од брусница и се зголеми колковитеМногу вкусен пијалок со зачинета арома може да се направи од брусница и шипинка. Ова брусница сок за време на бременоста е многу корисно. Готви тоа многу едноставна.

 • Брусница - 300gr-
 • Колковите - 1 stakan-
 • Шеќер или мед - за vkusu-
 • Цимет - schepotka-
 • Вода - 2L.
 1. Исплакнете бобинки, здроби со сукало. Истурете во вода и да ја доведе до вриење. Вари не е потребно!
 2. Чиста шипинка истурете во супа, додадете цимет, шеќер или мед по вкус.
 3. Кисна пан пијалаци крпа завиткана 1-2 часа. Пијалокот е подготвена за вашето здравје!

придобивки сок од брусница и штетиУпотребата на брусница сок е многу висок. Витамини се наоѓаат во боровинки се стимулира зголемување на имунитетот, ова е особено точно во зима. Витаминот Ц е голема помош за настинка. И ако имате болки во грлото - пијалок оваа вкусна топла пијалок и голтки. Брусница сок за време на бременоста е неопходно да се пијат, многу лекари препорачуваат пиење за време на бременоста. Ова е одличен природен антибиотик, кој нема да му наштети или мајката или бебето.

Morse способен на малини понизок притисок, подобрување на гастроинтестиналниот тракт. Боровинки лекување на разни инфекции, особено за време на студената сезона. Се препорачува да се пие во текот на зимата, кога недостатокот на витамини во човечкото тело. Брусница сок подобрува заштитните функции на телото, ги елиминира токсините и отпадоци, нормализира метаболизмот, помага во борбата против дебелината.
Како дел од брусница пијат без конзерванси, па затоа е корисно за децата. Сок пие еден час пред јадење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти брусница вотка домаРецепти брусница вотка дома
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Соба зориСоба зори
Достапно витамини - сок од брусницаДостапно витамини - сок од брусница
Тинктура од брусница воткаТинктура од брусница вотка
» » Домашна сок од брусница