ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од брусница за алкохол

Алкохолот е многу добар растворувач и апсорбира најголем дел од хранливи материи. Тоа е причината зошто тинктура од овошје и бобинки се најдобро да го направи тоа на алкохол. Забелешка, сепак, дека такви пијалаци замокот ќе биде многу високо и пожелно да ги пијат во чиста форма. Брусница - многу корисни Бери, богата со витамини, па затоа е многу важно да се задржи колку што е можно на своите вредни својства. Ако ликер од брусница е подготвен на алкохол, може да се користи не само како прекрасен вкусен пијалок, но и како лек.

Подготовка на брусница тинктура е потребно многу време, па тоа е лесно да се направи дома. Тоа е важно да се почитуваат технологија, а потоа ќе добиете не само вкусна и газирани пијалоци, но исто така одличен лек. Брусницата е широко се користи во народната медицина - тоа им помага со настинки и болки во грлото. Поради високата содржина на витамини, овие плодови се одлична алатка за спречување на бери-бери.

Алкохолните пијалоци со додавање на брусница стекнат не само неверојатна боја и вкус, но, исто така, ги апсорбира дел од своите корисни својства. Рецепт брусница тинктура за алкохол ќе ви помогнат да се подготви одличен пијалак за секоја прилика.

слика рецепт
состојки:
  • Брусница - 1 чаша
  • Алкохол - 1 чаша

Подготовка на брусница ликер

Пред да се готви брусница ликер, треба да биде лесно да се подготват однапред стаклена тегла со широк врат. Тоа е најдобро да се земе три-литарски тегла со капа завртка.

Квалитет брусница тинктура на алкохол во голема мера зависи од квалитетот на состојки, кои треба да се купи само во специјализирани продавници и аптеки.Медицински алкохол - безбоен, запалива течност има остар мирис. Употребата на чиста може да предизвика изгореници на внатрешните органи, па дури и смрт. Тоа е зошто тоа мора да се разреди со чиста вода, со цел да се намали тврдина да се подготви тинктури.

Свежи бобинки треба добро да се измие со вода и потоа се става во подготвениот сад или тегла, шише.треба да биде односот на волуменот на состојки од 1: 1 - на стаклото плодови, земени алкохол стакло. Со промена на односот на тежината - 200 ° С плодови земени 1 литар на алкохол, т.е. - 1: 5.

Сите Овошјето мора да биде целосно покриена со течност. Банка да се затвори и го стави во темно место.

Тинктура треба да стои на собна температура најмалку 10 дена, по што ќе биде потребно да се исцеди и се прелива во друг сад од помал обем - тегли и шишиња.

Во чиста форма, тинктура може да се користи за да се компресира и rastirok, додадете неколку капки на топла вода за чај или настинка.

За употреба како тинктура алкохолен пијалок, тоа мора да се разреди со вода. Ако сакате да се готви преку прекрасни ликер, таа прво мора да се разреди со вода тинктура 1: 4, тогаш силата на пијалок не е повеќе од 25 степени, и додадете малку шеќер сируп.

За да се добие силна пијалоци треба да се разреди со вода во сооднос 1: 2 - 1: 3.

Рецепт брусница тинктура на алкохол може да се користи за подготовка на пијалаци од други плодови.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт брусница ликерРецепт брусница ликер
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Рецепти тинктура од брусница воткаРецепти тинктура од брусница вотка
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
Брусница тинктура на светлинаБрусница тинктура на светлина
Домашна сок од брусницаДомашна сок од брусница
» » Тинктура од брусница за алкохол