ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од брусница вотка

Брусница тинктура со вотка - многу познат алкохолен пијалок, при што секој од нас постојано гледа на полиците во специјализирани продавници. Поради Бери суштина, вотка станува мазна вкус и нежен вкус, па пијат се користи како основа за подготовка на разни коктели.

брусница На инфузија подготвени водка, и може да се пие во чиста форма или разредена. Најдобро е пред да им служи кул пијалок со мраз, додадете неколку парчиња директно во чаша. Тинктура е совршен за месо и риба јадења, па во празнично јадење таа секогаш ќе бидат релевантни.

Меѓутоа, вредноста на овој пијалок не е само во вкусот на брусница - многу корисни Бери, кој исто така има лековити својства. Тоа е многу добро за реума и болки во грлото, и поради високата содржина на витамини и минерали, брусница е еден од најефикасните начини за спречување на бери-бери.

Рецепт тинктура брусница вотка - одличен начин за зачувување на овој вреден овошје. Тоа може да се чуваат за неколку месеци без да се губи вкусот или корисни својства. Готви дома, овој пијалок не е тешко, и вие секогаш ќе бидете сигурни во тоа што таа се состои од само природни производи, без конзерванси.

слика рецепт
состојки:
  • Брусница - 1 чаша
  • Шеќер - 1 чаша
  • Водка - 1 шише
  • На вода - 100 ml (сируп)

Како да се направи брусница ликер

Пред да се направи брусница ликер, треба да се подготви: чиста тегла или шише, мелница или блендер, тенџере или сад, една чаша шеќер, чаша овошје и шише вотка.

Да се ​​подготви брусница ликер само свежи бобинки се обиде да се дома. Уште подобро, ако ги соберат во првиот мраз. Собраните вид малини, да се исплакнат со ладна вода и ги исфрли во сито за стакло вишокот течност.Нето бобинки се става во удобен сад и се пасира и со рацете. За да се направи тоа побрзо, можете да го користите блендер или конвенционален месо мелница.

Варен Бери Пире да се префрлат во тегла или шише, истурете вотка и цврсто затворете го капакот.

Промешајте тинктура дневна потреба.Класичен рецепт од брусница ликер со вотка третата состојка е мед. Но, во современи услови ние се чувствуваат поудобно со вкус на шеќер, повеќе мед е многу силна алерген и не одговара на сите.

Инсистираат пие не помалку од 10 дена, а потоа ќе треба да се обидуваат преку cheesecloth и се прелива во друг сад.

Шеќер се става во тенџере, се посипува со малку вода и да ја доведе до вриење над ниските топлина. Кога шеќерот се раствора, се вари сируп за 10-15 минути на средна температура.

Како резултат на кул сируп и да додадете на филтрирани тинктура, уште еднаш се меша добро и се стави на ладно место.

Колку подолго ќе ги чувате вашите тинктура, tastier и повеќе ароматични тоа ќе биде. Обидете се да пиете може да биде само неколку дена, но ако имате трпение и чекате неколку недели, вкусот ќе биде уште поинтензивен.

Варен во согласност со овој рецепт, брусница ликер може да се пие со цел да се спречи кардиоваскуларни болести и симптоми на камења во жолчката. Доволно да се пие 50 грама од овој лекување пијат дневно.

Брусница тинктура на вотка

Покривање на свечена маса, не заборавајте на ракија - тоа ќе стане вистински украс на секој празник.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт брусница воткаРецепт брусница вотка
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Рецепти тинктура од брусница воткаРецепти тинктура од брусница вотка
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
» » Тинктура од брусница вотка