ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви брусница ликер

содржина

Не само сокови и ликери, но, исто така, овошни пијалаци, чаеви, билни чаеви, џемови, слатки - употребата на малини во рецепти дома готвење е многу флексибилен. Содржината на витамини, минерали, органски киселини во оваа Бери даде народната медицина, право да го наречеме еден магацин на здравјето. Колку генерации на лица кои се соочуваат со глад, беда и сиромаштија, таа побегна од скорбут и бери-бери.
Исцелување вредност малини не ја изгуби досега. Неговата употреба е корисно:

 • во респираторни заболувања;
 • како антипиретик;
 • воспаленија.

Зајакнување на имунолошкиот систем, зголемување на тон и расположение во облачни зима - справување со овие проблеми на сите омилени Бери. Значителни резерви на боровинки веќе долго време се прави. Предноста на Бери е тоа што може да се спаси дома, без губење на корисни квалитети и вкус во замрзната и кисела форма. Таа обезбедува долгорочно зачувување на бензоева киселина содржани во овошје. Подигање на шумски плодови во мочуришта тајга и тундра покриена малиниmshanikami бескрајни. Модерни бербата се врши не само во областите на природните живеалишта блато боровинки. Во САД и Канада ги поразил огромен насади од неговите други варијанти - големи fruited брусница. Тоа се одликува со значајни димензии (со цреши) и помалку сочни месо сипкав. Тоа се одгледува без употреба на вештачки ѓубрива и други хемикалии, па тоа е чиста органски производ, како и блато боровинки, се собраа во огромен рускиот север.

Брусница - тројна тинктура пополни

 • Брусница - 900 g,
 • шеќер - 200 g,
 • Водка 40-1 L +1 l + 0.5 l.

Тинктура од малини во овој рецепт бара некои нерви и време, но резултатот е достоен за тоа. Издробени плодови се полни со шеќер и се прелива 1 литар вотка. Инсистираат недела, редовно се разнишаат. Вирус, истурете бобинки во следната литар вотка, инсистираат на сличен начин. Одделени од мешавина торта со првата инфузија. Брусница пулпа додадете 0,5 литри вотка, кисна 5 дена, да додадете на вкупниот волумен на инфузија. Сите вкусот на бојата на плодови од тинктура. Принос околу 3 литри.

Брусница тинктура со мед на светлина

 • Moonshine 45-1,5 l,
 • Брусница - 100 g,
 • мед - 1 лажица масло. l.

Блендер или tolkushkoy пресече бобинки, да додадете мед и вотка. Инсистирањето трошење два циклуса: првите 7 дена од секој ден брусница со шеќерсе тресат, втората недела да се брани сам. На крајот на вирус преку фланелен, им даде на "одмор" за уште една недела.

Брусница тинктура за 3 ЧасаЕдноставен, но многу вкусен и вкусна рецепт за слатко ликери:

 • вотка или пијалак 40-1,5 l
 • Зовриена вода - 0,3 l,
 • шеќер - 300 g,
 • Брусница - 600

Бобинки да се најде решение, се отстранат остатоците, попарени со врела вода и се прелива во тегла со шеќер. Пасира бобинки, со помош на дрвена tolkushkoy. Смачкана боровинки прелива вотка, се промешува и се инкубираат 2 ч. Низ неколку слоеви на cheesecloth да се подели на инфузија на тортата и додадете топла зовриена вода. Тинктура се меша и се става во шишиња. Поради содржината во конзерванси бобинки - бензоева киселина, слатка брусница тинктура може да се чуваат дома за долго време.

Дополнителни вкус и арома нијанси ќе додадете во кора од портокал тинктура, ѓумбир и цимет. Но, тогаш времето на изложеност треба да се зголеми. Ако наместо вотка или алкохол инсистираат брусница ракија, ликер добива карактеристики на благородни пијалок. Многу мајстори домашна веруваат дека замената на фруктоза шеќер во рецепти, исто така, го подобрува квалитетот на конечниот производ.

Рецепт на слатки брусница ликер за алкохол

 • Алкохолот 96 - 0,5 л
 • малини - 1 чаша,
 • unboiled вода - 1 литар,
 • шеќер - 200 g


Мијат малини, смачкана дрвени tolkushkoy, се поврзете со други компоненти. Наместо кршење на овошје може да се пре-се става во замрзнувач, а потоа одмрзнати. Оваа постапка ќе го уништи клеточна структура и да се забрза за екстракција.
Кисна во темно место за 3 недели, за поделба на торта. По 3 дена ликер беше преточена од талог и се прелива во шишиња.

брусницаВо случај на вотка или вотка 40 пропорции се како што следува:

 • вотка или пијалак - 0,5 l
 • вода - 0.15 l
 • Брусница - 0, 5 чаши,
 • шеќер - 100 g

Рецепт брусница ликер е соодветно да се користи на следниве додатоци:

 • 1 ч. L. galangal до 1 литар;
 • 2 чешне пупка до 1 литар.

Борбата со остатоци дава најголема тешкотии. Тинктура подготвени од брусница, веќе разјаснети и филтрира, повторно и повторно, постои суспензија и заматеност. Еден начин да се бори за транспарентност брусница ликери и сокови: овошје пред да пополнување, во шишето не мачкам и недоделкан. Да го направите ова, 4-6 игли за шиење зацврстени со конец во пакет и да се направи дупки. Комплексноста на процесот е награден како чиста солза пијалок.

Може да предизвика суспензија на замрзнување. Ако шише од матна брусница ликер ја даде на ладно, а потоа се топи на собна температура талогот снегулки падне на дното. Како да го задржи шише во мраз зависи од силата на пијалок: тоа е послаба од, мразот брзо кристализира.

Рецепт вотка брусница

200 g од кршен брусница, се додаваат 400 ml од 96 квалитет алкохол и 600 ml вода. На алкохол и вода може да се заменува со 1 L прочистена вотка или вотка добра сила од 40 степени. Стигне со канцеларијата 20 ml "глави". Треба да добие 600 ml дестилат. Во шише литар да се прелива 20 ml раствор на инвертен шеќер сируп (обичен шеќер и може да се користи), брусница дестилат и донесе на гласноста на 1 L со филтрирана вода е добро. Да се ​​даде јасен безбојна брусница вотка со одличен квалитет, како на пример познатата "Финска. Брусница. "

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Северна ликер брусница воткаСеверна ликер брусница вотка
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Најдобар рецепти брусница ликерНајдобар рецепти брусница ликер
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
ТинктураТинктура
Рецепти тинктура од брусница воткаРецепти тинктура од брусница вотка
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
» » Како да се готви брусница ликер