ma.AlcoruGuru.ru

Почетна cowberry ликер

Од античките времиња, оваа зимзелени грмушки со корални бобинки се користат не само за храна. Совршен бобинки за лекување на болести како што се проблеми болест, ревматизам, мочниот меур. Медицински инфузии подготвени од претходно исушени плодови. Со своите третираат фебрилни пациенти кои претрпеле сериозни повреди, како средство за дезинфекција и укрепени пијалоци. Кога интоксикација, сончаница, болки во зглобовите и ангина консумира брусница вода. Покрај тоа, бидејќи тоа беше подготвен со ладење пакети, кои се користат во третманот на шуга и херпес. Но lingonberry џем препорачува да се земе новите мајки да се спречи лекарите препорачуваат mastit.Dazhe спиење пијат 50 g ликери како профилакса на болести:

  • бери-бери;
  • неврози;
  • Намалување на киселоста на желудникот;
  • туберкулоза;
  • Повреда на кардиоваскуларниот систем.


Малини и активно се користат во готвењето Mochenov, сушени, замрзната и конзервирана форма. И тоа е далеку од целосна листа на употребата на ова чудо Бери, како и тоа е многу популарна како основа за изработка на ракија, која има корисни својства на јагоди.Единственото нешто белешка дека ова Бери не е толку популарен како на пример цреша или малина, но тоа е сосема можно да се купи, бидејќи сега во супермаркетите можете да најдете се што сакате.

Класичен рецепт за брусница ликер

  •  1 L на вотка;
  •  Мед или шеќер;
  •  500 g на lingonberry плодови;

За да започнете, миење на овошје, а потоа ги скрши во аван или исто, или едноставно со помош на лажица. Додадете мелени плодови, шеќер или мед, се утврди точниот износ на вкус, се промешува. Ставете ја смесата во садот каде што уште повеќе ќе им помогнам на нашите ракија. Наполнете го со вотка и повторно добро се меша, се покрива цврсто со капак и го напушти нашиот брусница ликер дека таа инсистираше на тоа. Две недели подоцна, можете да ги отстраните од примерокот, но тоа ќе биде подобро да го направи по еден месец, но тоа не го допирајте се додека тоа време. Штом ликер е подготвена, вирус што преку cheesecloth и се прелива во шишиња. Но, се сеќавам дека тинктура ќе бидат корисни само ако се консумира во умерени количини, но злоупотреба може да доведе до катастрофални последици.

Рецепт ликер со боровинки и рибизли

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од боровинка бобинкиТинктура од боровинка бобинки
Тинктура на малиниТинктура на малини
Рецепт брусница ликерРецепт брусница ликер
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Тинктура од малиниТинктура од малини
Најдобар рецепти брусница ликерНајдобар рецепти брусница ликер
Тинктура од бисерите на бесмртноста - плодови малиниТинктура од бисерите на бесмртноста - плодови малини
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Тинктура од смрека бобинкиТинктура од смрека бобинки
» » Почетна cowberry ликер