ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт каша од скроб

содржина

За да се подготви на пијалак дома сварено пиво е сигурен дека е нејзиното основање. Суровина за подготовка на каша може да биде не само шеќер, но исто така и различни скробни материи како пченка или компир скроб.

Брага од скробни материи, не е сосема вообичаен начин, бидејќи скроб не е обработена од страна квасец во алкохол. Да го направите ова, мора да се претвораат во гликоза, која бара употреба на ензимите од јачменов слад.

технологијата на производство

zernosem_01Брага од скроб произведени со користење на следниве чекори:

 1. слад;
 2. готвење скроб и после расцепување;
 3. ферментација;
 4. дестилација.

Од правилно извршување на овие чекори зависи од квалитетот на производството на готовиот производ.

Слад може да се направи од никнува жито. Жито бактерии пресврт преку месо мелница, и како резултат на маса се варат за да се заврши раскинување. Скроб од компир се варат до постигнување на состојба на паста.

Tenderized производ добиен по ладењето се помеша со слад и лади во рок од четириесет минути, по што квасец се додава на него. Сад со содржина е испратен на топлина за ферментација.Првиот знак на подготвеност каша е да се спречи објавувањето на меурчиња на јаглерод диоксид, како и губење во седиментот на издувните квасец.

Резултантниот производ е дестилирана за да се добие природен пченка или компир алкохол, силата на која зависи од условите на дестилација.

пијалак комплексноста дестилација на скроб содржани во пченка или компир, е дека како резултат кантарион е многу погуста. Ова е мора во светлина дестилирана многу тешко, како изгореници смесата и се држи до ѕидовите на садот и пијалоци се влошува. Затоа, подобро е дестилација на кантарион со помош на топла пареа или вода бања.

Подготовка на каша од пченкарен скроб

Светлина, направени врз база на жито, се смета за благородна пијалок. Тој има одличен m_s_r_ni_astas_i_вкус и прекрасен мирис.Рецептот се состои од следниве компоненти:

 • пченка - 8 кг;
 • брашно - 1 кг;
 • јачменов слад - 1 кг;
 • квасец - 100 g;
 • вода - 30-40 литри.

Пченка е земјата, а потоа се стави во голем сад. Потоа, тука се додава брашното и како резултат на смесата се меша, а потоа се полни со 30-40 литри вода што врие. По мешање на средно да се стави на оган и се вари 3,5-4 часа. А малку ладење, таа е додадена на слад. Потоа, како резултат каша се меша, и садот го завитка со ќебе. Иднината Брага во пченкарен скроб е задржан во топла состојба за два часа, а потоа изладено на 25-20 ° и по додавањето на квасец се оставаат да ферментираат за една недела. Смесата потоа беше дестилирана одржа ферментација.

Рецепт светлина каша

Луѓето пијат домашна светлина е многу популарен. За да се произведе се вклопува во било каков вид на суровини, вклучувајќи ја и масата и на овци или frostbitten компири.

Брага направени од компир е познат уште од античките времиња. За процесот на ферментација рецепт бара употреба на квасец и шеќер произведени од компир скроб кој лесно може да бидат произведени од frostbitten компири.

подготовка Рецепт ги вклучува следните состојки:

 • 20 kg на компир frostbitten е можно;
 • 25 литри врела вода;
 • 1 кг брашно;
 • 500 g на квасец.

Постепено производство на вотка од компир:

 1. Добро измиени компир клубени се земјата на ренде.
 2. А потоа како резултат компир маса се истура 15 литри врела вода.
 3. Тоа се додава брашно каша, и добиената смеса беше поттикнато.
 4. По појавата на талог формиран течност се испушта скробво друг сад.
 5. Повторно, додадете 10 литри вода, производство на идните меша и се мешаат.
 6. По средното седиментација течноста да бидат ставени во ист контејнер во кој основното тиња.
 7. Потоа се додава квасец во Брага, а таа инсистираше во неколку недели. По врелиот дестилација се врши.

Подготвени запарвам чисти од нечистотии и токсини користење на калиум перманганат, активен јаглен или млеко. При додавање на калиум перманганат сите загадувачи талог. Приближно еден ден по додавање на пијалок на адсорбентот е исушена.

Да се ​​процесира во подготовката на пијалок во Брага може да се додаде на различни овошје и бобинки, пренос на пијат единствен вкус, како и да им помогне на процесот на ферментација, поради кои се наоѓаат на површината на диви квасци.

Ако процесот на создавање на каша од скроб содржани во компири, како и неговата последователна дестилација ќе се врши правилно, резултатот е добар квалитет пијат домашна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Топла и ладна сахарификација на скроб суровиниТопла и ладна сахарификација на скроб суровини
Moonshine скробMoonshine скроб
Брага на база на житоБрага на база на жито
Samogon скробSamogon скроб
Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домотРецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот
Како да се направи светлинаКако да се направи светлина
Samogon скробSamogon скроб
Самиот БруерСамиот Бруер
Брага за производство на скробБрага за производство на скроб
» » Рецепт каша од скроб