ma.AlcoruGuru.ru

Samogon скроб

Samogon скроб

Samogon скроб

За да се подготви на пијалак на скроб прво мора да биде правилно "пареа" Брага.

Фактот дека самиот квасец не е обработена скроб во алкохол.

Затоа тоа бара дополнителни разделување на скроб гликоза.

Ова е направено со помош на готови ензими (може да се купи во продавница, на пазарот). Но, можете да го користите слад, која веќе има природни ензими.

Слад е germinated и суви зрна од 'рж, пченица или јачмен. Исто така, може да се купат во продавница или готви себе. Следно, главниот производ - на скроб.

И во споредба со шеќер што е околу 2,5 пати поскапо. Затоа, купи скроб пијалак целосно бескорисни. Но, може да се подготви поголемиот дел од компири дома.

                   Подготовка на компиров скроб

Се разбира, постојат сорти на компир со максимален капацитет од скроб, но ние сме на овој нема да се мачат. Она што го имаме компири од ова и да скроб.• Подготовка на компир. Компири се мијат, гниење и зелен простор за чистење, отстранување на кора.

• Дробење. За да се добие максималниот износ на скроб од компири треба да решетки, да се добие пап. За побрз оваа постапка, можете да го користите обичен соковник.

• Поделба на скроб. Тогаш компир каша се става на ладна вода во сооднос 1: 1. Се меша добро. Со два слоја на cheesecloth силно да се притисне торта. Оставете го да отстои. Скроб ќе се реши до дното.

Внимателно се става надвор од вода. Повторно, се става на чиста вода, се промешува, се остава да отстои. Значи повторува неколку пати. Нашите скроб добиени со жолтеникава нијанса, тоа не е страшно. Во производството на белилото.

За повеќе скроб складирање се шири на сад за печење или гумени лист и сушење во топла соба. Но, за да прават светлина не е задолжително. од една кофа принос компир добиени 1-1,5 kg скроб.                          Рецепт пијалак скроб

         состојки:

• Скроб (10 кг)

пијалаци квасец (Кг)

• слад (2,5 kg)

• вода (25 литри)

               подготовка

Значи, прво треба да се прекине скроб во гликоза. За да го направите тоа, ќе треба да се подготви слад. Тоа едноставно смачкана во мелница за месо.

Скроб се прелива вода во 40-литарски тенџере и варете како желе, мешајќи постојано. Се вари околу 30 минути.

Потоа се лади до 60 ° C и веднаш се прелива смачкана слад, се меша добро. Пот покрие и забулвам стариот топли јакни. Оваа е оптимална температура на која слад скроб користење разложува во гликоза. Така што треба да се одржи од 45 минути.

Потоа брзо ладење до 30 ° C. Подготвување квасец стартер (тава со топла вода рака целосно се водат квасец). Се прелива во варен скроб. Дотурете со повеќе топла вода за да се направи каша околу 8 см до рабовите на тавата. Брага се меша добро. Подетални нијанси што е опишано овде.

Покријте ја тавата и повторно забулвам. Една недела подоцна, да се види дали ферментацијата е завршена. Брага треба да биде горчлив, стискање неговиот јазик. Внимателно се става во коцка светлина.

Стави на дестилација. Бидете сигурни да се користи пареа купола. Ако се направи правилно, треба да имаат најмалку 7 литри на светлина од скроб не е помал од 40% од капацитетот на алкохол.

По дестилација, направи целосна чистење на мирис. тогаш може да се направи било тинктура, на пример, цреша вотка. Ви посакувам успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Топла и ладна сахарификација на скроб суровиниТопла и ладна сахарификација на скроб суровини
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Како да се утврди колку ќе треба за готвење скроб желеКако да се утврди колку ќе треба за готвење скроб желе
Moonshine скробMoonshine скроб
Moonshine компирMoonshine компир
Samogon скробSamogon скроб
Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домотРецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот
Samogon скробSamogon скроб
Moonshine компирMoonshine компир
Самиот БруерСамиот Бруер