ma.AlcoruGuru.ru

Светлина на скроб во домот

содржина

Како да се подготви пијалак на скроб

Компири - природен извор на скроб. Последново е јаглени хидрати дека без сахарификација може да биде подложен на алкохолна ферментација.

Скроб да се шеќер, користат ензими. Тие се содржани во слад.

Како да го добиете слад?

Слад произведени од зрно 'рж, јачмен и пченица. За да го направите ова, тие се germinated во коцки. Pre-зрна потребно glossarmal3третирани со раствор на калиум перманганат (калиум перманганат). Потоа се бара да се пополни коцки и ги наводнување со вода, така што жито тоа не плови.

Потоа се покрива со фолија коцки или чаша и го стави во место разјаснат. Периодично, жито треба да се наводнуваат.

По 7 дена на слад може да се смета дека се подготвени. Во тоа време, на бактерии треба да достигне висина до 3 см. За да се добие слад, треба да го користите жито со највисок процент на ртење.

растворање на скроб

Потоа, на рецепт може да се растворени во вода скроб. Тоа не е потребно да се користи свеж компир, тоа може да биде малку скапани. Компири може да се намали и да додадете вода. вода е додаден по килограм компир 1 треба да имаат на еден литар вода. Се вари половина до два часа додека не се формира на брод во состојба на пире од компири.

На скроб во домот може да се добијат од пченка или жито. Да го направите ова, тие треба да мелење. 1 kg на жито за да се додаваат два литри вода и се вари на кашеста маса-како состојба.

Раскинувањето на скробДозволи паста се излади малку. Откако температурата е околу 60 ° C, во согласност со рецепт, можете да додадете мелени слад. неговата 1550_content_imgсе движите зрна со зелје во мелница за месо. Ова може да се направи додека готви паста.

Целосно да се случи процесот на разделување на рецепт температура од 60 ° C мора да се одржува за 40 минути. За овие цели, со слад паста може да заврши топла облека или да се стави во топла бања.

Тогаш содржината на садот се излади до 22 ° C. Смесата се кандидира квасецот и оставете на топло место за ферментација. идеална температура на ферментација е 20-22 ° C. Осигурајте се дека температурата не падне под 15 ° C. Кога оптимална температура Брага подготвени во три дена. Ако нивото е под клима, тоа е потребно, наместо три дена, се очекува за една недела.

По дома-приготвува на температура пиво да ферментира, потребно е да се стигне преку апарат. Резултатот е природен алкохол, или, како што се нарекува, компир вотка. Неговата сила може да се прилагоди во процесот на дестилација.целосноЗа да се добие литар алкохол 60% револуции сила бараат 2.33 kg на житарици и 100 гр квасец.

Ртат треба да биде целото жито. Пијалак - само две третини. Останатите третина треба да се додаде како слад. Кога станува збор за компири или пченка, слад ќе биде 25% од оригиналната тежината на производи. Квалитетот на пијалак зависи од технологијата, климатските услови и оригиналната содржина на скроб во производите.

Рецепт пијалак на чист скроб

Уште еден рецепт за пијалак од скроб.

Подгответе се:

 • 20 l вода;
 • 10 кг на скроб;
 • 1 кг шеќер;
 • 0,5 кг квасец;
 • рибизла лисја;
 • 1 куп на копра.

Како да се готви?

 1. Водата се донесе до вриење.
 2. Додади во врела скроб.
 3. Желе да се излади и се разредува шеќер и квасец.
 4. Додади рибизла лисја и куп на копар.
 5. Брага инсистираат на 3-5 дена, а потоа да се стигне.

важни суптилностите

Тоа е најдобро да се стави многу на ферментација во емајл или 600x450xprigotovlenie-kleystera-600x450.jpg.pagespeed.ic.YL1uvGCqTKдрвени сад. Стакло Вер не реагира, но тоа е кревка и бара внимателно ракување. Во чекор ферментација на гликоза за да се етанол се трансформира. Реакцијата е придружена од страна на ослободување на јаглерод диоксид. За оваа причина, капацитетот не може да биде запечатена пакет. Во спротивно, тоа може да експлодираат.

Да се ​​забрза процесот на ферментација, рецепт Брага треба од време на време да се промешува. Се утврди дека каша е едноставна. Во тенџере треба да се направи запали натпревар. Ако тоа продолжи да гори, а потоа на ферментација престане, бидејќи јаглерод диоксид не е пуштен на слобода и на натпреварот не се изгасне.

Подготвени Брага осветлува. На непцето, станува горчлив.

Топ гумена ракавица може да се носи, тоа пред прободен. Штом производот ќе биде готов, ќе исчезнат.

Ако користите nedoigrannuyu Брага, на излез едноставно ќе биде помалку подготвени да светлина. Ако perestoit Брага, тоа ќе се влоши и Пена-s-БрагиСе претвора во оцет.

Алкохолот е направен од брашно, скроб, житарици и житни - тоа е најблагородната пијалак направен дома. Во компир светлина пријатен мирис и поблаг вкус. Ова ја објаснува популарноста на пијалокот. И покрај фактот дека процесот на подготовка, како алкохол потешко отколку од суровини кои содржат шеќер, резултатот е дефинитивно вреди напор.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Пченица воткаПченица вотка
Пијалак на јачмен рецептПијалак на јачмен рецепт
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Технологијата за производство на зелена слад и светлина рецептТехнологијата за производство на зелена слад и светлина рецепт
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Moonshine скробMoonshine скроб
Светлина на јачменов сладСветлина на јачменов слад
» » Светлина на скроб во домот