ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот

Видео: Жито вотка, пропорциите на каша од дестилерии Џек Даниел

Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот

Ако основа за подготовка на домашно пиво да се скроб, пијалак ќе има значителни разлики од аналогни, изготвен врз основа на шеќер или овошје. Рецепт каша и скроб пијалак претпоставува малку поинаква техника, особено тоа вклучува два дополнителни чекори - процесот на добивање на слад и сахарификација на скроб. Тоа е јасно од извршување на овие активности е доволно зависи од количеството на готовиот производ.

теоријаСкроб saccharification потреби, бидејќи тој едноставно не може да предизвика и одржување на ферментација. Сахарификација ви овозможува да се прекине скроб во гликоза, бидејќи на слад вклучува потребните ензими. Се бара гликоза за ферментација, по можност повеќе. Од неговата висина зависи од износот на последната пијалак. Во индустриското производство на вотка слад не се користи, и користи подготвени ензими (glyukavamorin и Amilosubtilin). Овие ензими вршат важни функции. Amilosubtilin распаѓа скроб молекули во Декстрини и aligosahara дека glyukavamorin потоа се претвора во гликоза. Во принцип, овие ензими се подготвени успешно да ги примени и дома, наместо на слад. ги купите во специјализирани продавници. Тие се повеќе практични, бидејќи процесот на готвење е многу полесно со нив. Но, со употреба на слад, јасно почитување на пропишаните работа, да се добие голема алкохолни производ.

Видео: бурбон на ензимиСостав компоненти:

  • 10 kg скроб (пченка или се земе или компир);
  • 2,5 кг слад;
  • 35 l вода;
  • 100 g сув квасец (или 0,5 кг притиснато).

Технологија каша добиени од скроб

Технологија каша добиени од скроб

  1. добивање на слад. Земете жито што се собрани пред најмалку два месеци. Жито може да биде било кој од: јачмен, пченица или 'рж. жито слој се шири во тенок слој на садовите и лесно покриени со вода. Количината на вода треба да биде минимално, житарици целосно претопи и пливање не треба да биде во вода. Јадења покрие филм или покривање на стакло е префрлен во светло соба со температура на воздухот од 12 до 15 степени. Дневен зрна малку vzbryzgivayut вода. По 8 дена, слад е подготвен за употреба. Следно, се суши, исчистени и подземни корени. Ако немате време или не сакаат да го поминат во подготовката на слад, тоа е добиен комерцијално во продавница.
  2. готвење скроб. За време на готвењето на скроб додава подготвителна фаза за saccharification. Скроб се става во тава, тоа беше влегоа во 30 л вода, измешана и поставени на средна топлина. Во текот на пол - два часа варен скроб, мешајќи да се добие каша.
  3. Раскинувањето на скроб. Оваа фаза бара контрола на температурата и времето. Ако не се следат инструкциите, бројот на пијалак ќе биде минимално. Слад е земјата, варен скроб беше ладен до 60 степени, се додава слад позадина. Температурата на смесата не мора да биде 60 степени, отстапувања кои се дозволени само одговараат на два степени. Ваквите температурни услови треба да обезбеди повеќе од 45 минути. Ова може да се постигне во неколку начини, кои вклучуваат бавниот греење, топла фолија работи, намалување тави во резервоарот (бања), со топла вода. Потоа смесата за 20 - 50 минути, лади до 29 степени. Како резултат на каша се истури во резервоарот за ферментација, истурете останатите пет литри и квасец (разведе за инструкции), сите измешани.
  4. ферментација. Во оваа фаза, на гликоза се претвора во алкохол поради квасец. Капацитивност исполнет Брага, тоа мора да биде инсталиран во темна просторија во која температурата ќе биде 16-25 степени, вратот на абење на вода печат. По осум дена, ферментацијата е завршена, прекин на вода печатот да се издвоите меурчиња, Брага станува малку горчлив вкус, полесни и талогот се забележани на дното на резервоарот. Сето ова укажува дека е дојдено време за дестилација.
  5. дестилација. Брага внимателно преточува од талог и влегоа во alembic. Произведен во вообичаениот начин. За да се обезбеди висок квалитет на пијалак, е задолжителен вториот дестилација. И на првиот дестилација, а на вториот производ е потребно да се подели на фракции.

Рецепт за усогласеност со дефинирани каша и пијалак на скроб произведени во домот, беше подготвен 18 L вотка, со јачина од 40 степени по првиот дестилација. Истата технологија се користи во изработка на домашно пиво од други скован храна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Топла и ладна сахарификација на скроб суровиниТопла и ладна сахарификација на скроб суровини
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Карактеристики на сахарификацијаКарактеристики на сахарификација
Moonshine скробMoonshine скроб
Како да се направи домашно пиво за производство на оризКако да се направи домашно пиво за производство на ориз
Водка со вкус на леб - дома пијалак рецепт без квасец, шеќер и сладВодка со вкус на леб - дома пијалак рецепт без квасец, шеќер и слад
Брага и пијалак од ориз домаБрага и пијалак од ориз дома
Брага на база на житоБрага на база на жито
Samogon скробSamogon скроб
Готвење дома-запарвам без квасец на едноставни рецептиГотвење дома-запарвам без квасец на едноставни рецепти
» » Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот