ma.AlcoruGuru.ru

Брага - рецепт од пченка

Брага од пченка

Пченка содржи 65% скроб, па затоа е широко се користат во индустријата за алкохол во некои земји, каде што расте масовно. Дома, тоа може да се направи од пченка светлина. Во исто време на неговата подготовка технологија е доста комплексен. Брага од пченка е направено со задолжително додавање на слад.

Зрна пченка потребни за мелење на житарици или купи готови. Погоден и пченкарно брашно, но со нејзината напорна работа - тоа е тешко да се избегне формирање на грутки и се држи поради што вкусот може да влијае на производството на производот.

Слад исто така, може да се купи, се додека тоа не е ферментиран (не е подложен на термичка обработка). Подобро се подготви себе си, со користење на јачмен, просо, пченица, 'рж, или комбинација од овие житни култури. Тоа може да се замени купување-ензими (glyukavamorin, Amilosubtilin).

слад ензими osahrivayut (соединува) скроб, а со тоа ослободен едноставен шеќер (гликоза), кој е во состојба да се рециклира на квасец во алкохол. Овој процес се одвива под влијание на топлинска (топлина) во одредена температура и временски ограничувања, така што не го направи без термометар.

За оние кои сакаат да се подготват своите слад, ќе биде корисна информација за времетраењето на ртење на различни житни култури. На ртење на просо тоа ќе биде потребно 4-5 дена, 5-6 од 'рж, пченица, 7-8, 8-9 и 9-10, јачмен овес.

Најквалитетна слад добиени од комбинација јачмен, просо и 'рж во сооднос од 2: 1: 1. Сепак, 'ртење и сушење на житни култури треба да бидат одвоени.

Класичен рецепт со сладВо принцип тоа е можно да 'ртат пченка - направи пченка слад, но приносот на конечниот производ е значително да се намали. Дури и во Америка - дом на бурбон (пченка виски), не е алкохол е подготвен од пченка со овој метод.
Составот и правилна пропорции на состојки:

  • 6 кг пченка жито (брашно);
  • 1 кг слад;
  • 100 грама на компримиран квасец;
  • 25 литри вода.

Чекор по чекор низа на активности во подготовката на домашно пиво.

Во тава да се прелива 22 литри вода. Тоа не треба да трае повеќе од 2/3 од обемот на садови. Топлина до 50 ° С и мешање редовно, постепено се прелива задница. Готви на истата температура околу 15 минути, не заборавајќи да се меша.Загревање на мешавината до 65 ° C и држете за уште 15 минути. Пополнете останатите вода (3 литри) и се меша. Донесе на кантарион да 70-75 ° C и да ја задржите оваа температура за околу 20 минути (под затворен капак). А потоа отстранете од топлина.

Во тоа време, направи слад. Ако тоа е зелена - пресврт во мелница за месо, ако сува, а потоа мелење во блендер. Суви слад треба да се малку повеќе од зелена.

Кога џем се излади до 65 ° C, внесете слад и се меша маса. Покријте ја тавата со капак, се стави на топло место и заврши на ќебе. Околу 7 часа масата целосно osaharitsya стане сладникав вкус.

Можете да потрошите јод тест. Да го направите ова, напишете лажица џем и пад на неколку капки јод. Ако бојата не е променет, а потоа сахарификација е успешна. Ако бојата има пурпурна или кафеава боја - нецелосни saccharification. Во овој случај, смесата треба да биде малку загрее и се прошири на времето оставена да стои.

После тоа, се стави во уште топло (28-30 ° C) каша квасец, растворени во мала количина на топла вода. По донесување квасец каша се меша добро и се става во садот за ферментација.

Вреди да се запамети дека кантарион лесно може да стане контаминирани со патогени бактерии, па затоа е неопходно да се почитуваат чистота. садот за ферментација пред употреба треба да Parboiled.

Инсталирајте печат вода. Стави во топло место за ферментација. Во раните денови на Брага треба да се меша 3-4 пати во текот на денот. Овие активности ќе ви помогне за да се избегне zaplesneveniya супернатантот топчиња. И за третиот - на четвртиот ден (кога активно ќе ферментација) мора да се собираат и да се отстранат со сито.

По 5-7 дена по подготовката заличи пијалак, жуборот запира, сладост ќе исчезне. Ова значи дека дома-приготвува на температура пиво да пијалак е подготвена за дестилација. Принос по playout износ од 3,5-4 литри на 40-степен пијалак.

Одат и да купат најдобрите светлина

Процесот на подготовка пченка каша доста време, но тоа направени од светлина цениме нејзиниот квалитет и мекост. И ако тоа се издвојува во дабови буриња - Земете Одлично бурбон!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брага скробБрага скроб
Светлина пченкаСветлина пченка
Пченка пијалак свои рацеПченка пијалак свои раце
Рецепти каша од брашно, пиво и други производиРецепти каша од брашно, пиво и други производи
Топла и ладна сахарификација на скроб суровиниТопла и ладна сахарификација на скроб суровини
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Брага од слад шеќерБрага од слад шеќер
Брага на база на житоБрага на база на жито
Брага за производство на пченицаБрага за производство на пченица
Рецепти пченка пијалак свои рацеРецепти пченка пијалак свои раце
» » Брага - рецепт од пченка