ma.AlcoruGuru.ru

Компир светлина "баба"

водка направени од компири

Ако компири резерви далеку ги надминуваат потребите на семејството, нудат да се разгледа алтернативен метод на обработка на клубени - имено, да се подготви пијалак компир брз рецепт. Не можеме да кажеме дека на крајот ќе излезе ремек-дело на подготовка, но тоа е уште подобро отколку само да скапува така важна за нас зеленчук. Ние ќе ги искористиме едноставна технологија подготовка, што е популарно познат како "баба".

Предупредување! Поради високата концентрација на цијановодородна киселина, метанол и фузелово масло во многу земји се смета компир дестилати да бидат опасни за здравјето, нивната продажба е забранета.

состојки:

  • Компири - 20 кг;
  • слад (пченица, јачмен или 'рж) - 1 кг;
  • Зовриена вода - 30 литри;
  • Притиснати квасец - 500 грама (или 100 грам сува).

Во овој рецепт, слад (никнува жито) се користи за расцепување во молекули компир скроб во шеќер што квасец за време на ферментацијата се обработуваат во алкохол. Скроб, квасец не може да се користи чиста форма, па додавање бара слад. Ако можеш, тогаш пред да се направи компир Брага, грутки, пожелно е да се замрзне малку со држење на ладно за 2-3 дена. Компири се слатки, кој ги промовира ферментација. Принос пијалак зависи од содржината на скроб во грутки, различни оценки на оваа бројка значително се разликува.

Рецепт каша од компири

1. Измие компир да се фаќа на ренде.

2. резултат на маса се истура 20 литри вода на 70 ° C, се промешува.3. Додадете слад, се промешува повторно, покријте, топлина на каша до 65 ° C (дозволени грешки од 2-3 степени). Се одржи оваа температура за 60 минути, мешајќи повремено да не согорува.

Ако температурата е надвор од опсег 61-72 ° C, скроб непреработен шеќер и талкаат е ништо!

4. Кул кантарион до 30 ° C, се става на течен дел во резервоарот за ферментација.

5. фузија нема да предизвика повторно додадете 10 литри вода на 50 ° C, се меша, се остава да отстои.6. По врнежи растворот се исцеди во садот, каде што течност добиени на 4-та фаза. Ова е компир Брага.

7. кошница разредените квасец (температура на водата треба да биде 16-28 ° C). Пожелно е да се постави на капацитетот задржи водата и да се движат во темно место на собна температура.

8. По 5-12 дена Брага направени од компир ќе биде подготвен: ќе биде горчлив вкус, заличи, на дното ќе падне надвор талог, прекин на вода печат да одвои гас.

Прв вотка од компири

9. дестилирана остаток фузиран за Брага на светлина прв пат. Филтрирање на производ, до тврдината во авион нема да падне под 30%.

10. Мерење на целокупната сила на дестилат добиен. Одредување на износот на чист алкохол.

11. Разредете компир пијалак вода за да се надмине 20%, а втор пат. Првиот 10-15% од родот на износот на чист алкохол собира одделно. Ова е "главата" - дел штетни за пиење што е опасно за здравјето.

12. Затворете избор дестилат Паѓањето тврдина во авион е помал од 45%.

13. Готови пијалак разредена со вода до 40-45%, во близина цврсто и оставете за 2-3 дена во фрижидер или подрумот за да се стабилизира вкус.

Фото пијалак од компири

Поради ниска содржина на јаглени хидрати во родот компир пијалак е нешто помал отколку во каша за дестилација шеќер. Исто така се препорачува следново за да се осигура дека кантарион не е изгорена, за жал, тоа понекогаш се случува.

Малку поинаква технологија компир готвење пијалак е прикажано на видеа каде што се користи наместо вообичаените зелена слад.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи ракијаКако да се направи ракија
Компир пивоКомпир пиво
Компир виноКомпир вино
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
А заврши класификација на етил алкохол: бренд, видови, сортиА заврши класификација на етил алкохол: бренд, видови, сорти
Светлина компир рецептСветлина компир рецепт
Moonshine компирMoonshine компир
А едноставен рецепт вотка од компириА едноставен рецепт вотка од компири
Компир квасецКомпир квасец
Moonshine компирMoonshine компир
» » Компир светлина "баба"