ma.AlcoruGuru.ru

Брага на база на жито

содржина

Вотка или пијалак направен од жито секогаш се разликуваат одличен квалитет и high-end производи. Духови направени од жито алкохол, имаат пријатен, благ вкус. Во зависност од употребата на културата да се добие точниот пијалак со различен вкус квалитети. Пченицата е мека и малку сладок пијалок, секој вид ќе силна и мирисна пијалак. Јачмен се користи за да се подготви пијалок сличен на виски. Во зависност од она што ви треба за да се добие дека културата и се користи за производство на домашно пиво.

Карактеристики на пченка каша

Особено оние кои се произведени житни каша е дека скроб содржани во таа прво мора да се конвертира во сахароза потребни за ферментација. Во спротивно, се додава шеќер и имаат Впива зрна за ртењеКвасец има негативно влијание врз крајниот производ. Со цел да се добијат потребните шеќер, прво направи слад. За оваа култура germinated. За да почнете со жито наредени на палети со слој од 2-3 см и е исполнет со топла вода, така што таа ги опфаќа малку култура. На собна температура мора да биде помеѓу 18-22 ° C.

Жито неколку пати се меша на ден. Кога бактерии 2-3 см долго ртење слад се суши и се одвоени суви корени и пука. За слад желе грав се поразени во посебни мелници и варени за деградација на скроб. Процесот на добивање на слад дома доста труд, па затоа е најдобро да се купи готови производи земјата. Што се случува на алкохол од ферментирани зрна зависи од рецепт кој е избран, квалитетот на суровините и начинот на дестилација.

Брага од жито без квасецЗа висок квалитет треба да се избегнува пијалак квасец. Овој рецепт за течност содржи алкохол вклучува учество во процесот на не-одгледува квасец. Да се ​​подготви каша треба едноставен или зелена слад (кои не биле подложени на процесот на сушење). Направете Брага од никнува жито многу полесно и поевтино од слад. Germinated суровина во износ од 5 кг беше ставен во сад со широк устата. се додаваат 6 кг шеќер, растворени во 15 литри на топла вода, температурата е 20-24 ° C, и е дозволено да ферментира за почетна 3-4 дена. Потоа садот затворени со капак со стапица мирис или се става во шише со тесен врат, кој е ставен на гумени ракавици.

процесот на ферментација се одвива во текот на 2-3 недели во темно топла соба. Како кантарион ферментира тоа зависи од квалитетот на производот и температура. На крајот на процесот на рафинирање на шеќер е да се спречи жуборот на водата печат или отпушта ракавица. овој рецепт Брага житарициТаа им овозможува на жито до 4 пати. За да се забрза ферментација во почетната фаза на процесот може да се додаде 1-1,5 л слад желе.Рецептот на каша шеќер е уште посложен, но тоа не бара воведување на дополнителни слатки или квасец. Садот со варено жито, слад и вода е додаден по стапка од 1 кг жито 0,5 литри вода и 80 g malted млеко се загрева до 60 ° CC и се одржа на оваа температура 7-8 часа. Ова е проследено со тест за присуство на скроб. Понатаму лади на температура од 20-24 ° КЗ и се става во сад со широк устата за почетна ферментација. По почетокот на алкохол шеќер во садот за имплементацијата на процесот затворени со капак со хидраулични заклучување и отстранети во топла темно место на 14 -21 процес ден треба да се заврши. Тоа ќе биде прифатена дека температурата може да се зголеми во текот на ферментација, особено за време на брзо ослободување на гас.

Жито-приготвува на температура пиво со додавање на квасец

Квасец се додаде на било кој рецепт за да се забрза процесот на ферментација, и ако процесот на алкохол третман не е започната или приноси многу бавно. Како да се направи квасец зависи од голем број на фактори, тие обично се додава по стапка од 100g на 10 литри вода. Квалитетот на додавање каша на квасец се влошува речиси незабележливо, но со соодветна дестилација за да се утврди нивната достапност само ќе висок профил специјалист. За житни каша со квасец 5кг germinated суровини исполнет со 15 литри вода во која 6 килограми шеќерот се раствора и го воведе 200 g компримиран квасец. Оваа смеса се става во топла соба за заклучување ферментација и талка 2-3 недели, по што може да се дестилира.

Зрнести Брага на ензими

Употребата на ензими од бактериско потекло може значително да го олесни добивањето на каша жито и подобрување на квалитетот на пијалак. Нивната употреба може да биде ензими за кашанаправи без конвертирање на жито во слад. Рецепт користејќи ензимски комплекс овозможува подобра osaharit кантарион го скрати времето на ферментација и готвење на кантарион за зголемување на алкохол за да се добие 5%, за подобрување на финалниот квалитет на производот. Во производството на житни каша обично се користи Amilosubtilin и Glyukavamorin.

За пијалок ензими floured суровина се истура во топла вода во сооднос од 1: 4. течност пред-растворени Amilosubtilin пресметка на 6 грама на 10 кг на зрна. Топлина на температура од 75 ° C, мешајќи постојано, и да се одржи за 1 час за да се заврши втечнување. Како резултат на лапавица разредена со вода во сооднос од 1: 2 и да се излади на температура од 60 ° C. Растворете ензими во кантарион на стапката на Amilosubtilin Glyukavamorin 6 C и 30 ° C 10 kg на жито. За загревање на течноста за еден час. На крајот на јод примерокот чекање. Ако задоволителен резултат на тоа, додадете потребниот износ на квасец, под вода печатот во топла темно место. По 2 недели од дома-приготвува на температура пиво во ензими мора да го задржи темпото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Насловна запарвам пченицаНасловна запарвам пченица
Светлина пченкаСветлина пченка
Пченка пијалак свои рацеПченка пијалак свои раце
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Брага од слад шеќерБрага од слад шеќер
Рецепт од слад кашаРецепт од слад каша
Рецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага домаРецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага дома
Брага за производство на пченицаБрага за производство на пченица
Рецепти пченка пијалак свои рацеРецепти пченка пијалак свои раце
» » Брага на база на жито