ma.AlcoruGuru.ru

Скроб од компир дома

Видео: Како да се krahmal.Krahmal компир. Скроб со своите раце!

Скроб од компири

Скроб од компири

  Подготовка на компир скроб во домот бара многу време, но тогаш тоа е повеќе од оправдана.

Видео: Скроб  Во овој напис, јас опишани во детали на технологијата на изработка на скроб од компир за употреба во Брага под светлина.

  Кога ќе го направите, не заборавајте да ги разгледа сите аспекти, не може секој да знаете и да се каже. слад јачмен подготвени сега продолжи да екстракција на скроб од компири.Па погледнете внимателно, и вие сте подготвени, ќе успее, јас, исто така, се случи.

Подготовка на компиров скроб

  • подготовка компир. Тоа е совршен за најмалите компири, кои никој не сака да се плеткаме околу. Покрај тоа, кора, во овој случај не треба да се исчистат. Најважно е да се отстрани скапани и зелена со компири. Но, да се мијат темелно.
  • решетки компири. Со пракса јас би рекол дека е најдобро одговара дом соковник. Не обидувај се да го користите соковник, која е адаптирана во храната процесор. процесор за храна нема да се одржи таков голем број на обработка.
  • сепарација скроб. Измешајте сок од компир и мелени отпад, се посипува со иста количина на вода и се меша добро. Сега со помош најлон ткаенина, соодветно се намалуваат како резултат на смесата. Скроб брзо се населува на дното.

Видео: Скроб на брчки. Маска за лице на скроб, наместо на ботокс дома. рецепт

По 10 минути игра, потрошувачка на вода (што е црвено-кафеава боја). На дното на садот ќе го забрзаат жолтеникава боја. Ова е нашиот компир скроб. Имам кофа со компири да се претвори од 1,5 kg на скроб. тоа не е неопходно да се мие на пијалак.

  • Време е да се поделба на скроб. Ми треба 10 кг на скроб во подготовката на домашно пиво во 40-литарски сад. Но, ако помали коцка светлина, можете да ги искористат состојките пропорционално.

Бројот на состојки што е опишано во овој член. Според тоа, јас преработил седум кофи со компири. Сето ова се цел ден (12 часа), но јас сум си работел.

  • за чување на скроб. Ние се влажни скроб. Како таква, таа не може да се чуваат за долго време. Тоа треба да биде во вечерните часови по поделбата во фрижидер или во подрумот, а следниот ден zaparivat Брага.

Видео: Како да се направи боксирачи на компири

Или, ако сакате да се задржи подолго потреба да се исуши. Но исто така и за сушење ќе биде потребно време, бидејќи 10 кг не е така лесно да се исуши во bystryachku. Инаку, на скроб ќе се хранат влажни бактерии.

Реата ќе биде луд, и сите работи едноставно одат надолу на мозоци. Прости на изразувањето. Затоа, тоа е подобро да се започне следниот ден да се готви домашна пиво.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Компир виноКомпир вино
"Небото и Земјата" со црн пудинг"Небото и Земјата" со црн пудинг
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Како да се утврди колку ќе треба за готвење скроб желеКако да се утврди колку ќе треба за готвење скроб желе
Светлина компир рецептСветлина компир рецепт
Moonshine компирMoonshine компир
А едноставен рецепт вотка од компириА едноставен рецепт вотка од компири
Компир квасецКомпир квасец
Moonshine компирMoonshine компир
Светлина на скроб во домотСветлина на скроб во домот
» » Скроб од компир дома