ma.AlcoruGuru.ru

Топла и ладна сахарификација на скроб суровини

како да saccharified скроб

Габична за да се произведе алкохол треба шеќер. На житни култури содржани во скроб - полисахарид која се состои од синџири на молекулите на глукозата, фруктоза и сахароза. Квасец храна само моносахариди (една молекула), па пред поставување каша скроб молекуларна синџир треба да се подели на одделни молекули, инаку ферментација нема.

сахарификација - е процесот на варење на скроб суровини (брашно, жито, компири, итн) да се прости шеќери од природни (слад) или вештачки (синтетички) ензими. Поради карактеристики топлинска технологија првиот метод се нарекува топол сахарификација, вториот - ладно.

Во повеќето случаи, жито суровини поевтини чист шеќер, па дури и со пониска излезна направи Брага профитабилен житарки и житни дестилат вкус многу поубаво шеќер. Теоретски принос апсолутен алкохол од различни видови на жито е прикажана во табела.

суровиниАлкохол ml / kg
пченица 430
јачмен350
'рж360
пченка450
овес280
грашок240
просо380
ориз530
грав390
компири140
скроб710
шеќер640

Предупредување! Ова теоретски вредности, во почетниот можно губење на до 15% алкохол.

Жешка сахарификација на слад

класичен метод користи со векови. Во влажна средина житото расте, така се активира саканата ензими способни за обработка на скроб. Никнува жито до одредена состојба се нарекува слад, кој доаѓа во две варијанти: зелена и бела боја.

Зелена слад користи за сахарификација на суровини веднаш по оптимална должина на бактерии, но се чуваат до 3 дена. Ако ртење трева да се исуши да даде бел слад, кој може да се чуваат за многу подолго. И двата вида завршат својата работа со истата ефикасност.

Предноста на сахарификација на слад дека за шеќер бара неколку часа, како резултат на Брага ќе играат побрзо отколку со додавање на вештачки ензими.

Но, овој метод има неколку недостатоци:

  • Тоа треба висока температура на која суровина ќе изгори;
  • бара да се одржи стабилна температура (60-72 ° C) за неколку часа, што понекогаш е тешко во домот;
  • saccharified каша е предмет на брза ацидификација.

Технологија сахарификација на слад1. брашно гриз или полека додавајте вода 50-55 ° C, мешајќи постојано, за да се избегне грутки се формираат. 1 кг на суровини и материјали кои се потребни 4-5 литри вода. Капацитет да ги пополни не повеќе од 75%.

Видео: Студената сахарификација ензими

2. подигне температурата до 60 ° C и одржување за 15 минути.

3. донесе мешавина до рефлукс. Во зависност од суровина за производство на 60-120 минути додека не се хомогена маса каша. Сварено брашно помалку јачмен - подолго.

Видео: ладно сахарификација на скроб суровини

4. Кул каша за да се 63-70 ° C, се додаваат мелени слад (150 g на 1 кг суровини), мешајќи постојано.5. По постигнувањето на 61-65 ° C за да се покријат капак на садот и ги заврши сите расположливи средства да се задржи топло. Се одржи оваа температура за 2-4 часа. Во првите 50% од времето интервал мешајќи на секои 30 минути.

6. За да се хранат не кисело, што е можно побрзо да се намали температурата до 25 ° C, додадете квасец (обично 5 грама или 25 грама суво компресирани во храна 1 кг), се инсталира хидраулични заклучување ферментација и го стави во темно место на собна температура. Брага ќе игра за 2-6 дена.

Фото процес сахарификација на топла слад
Следење на температурата - на основа на процесот

Доколку температурата сахарификација или не ќе биде целосна, подгревање е бескорисна, бидејќи ензими изгуби својата активност. Пропорциите на вода, слад и квасец приближни, точните вредности, и готвење временски интервали во зависност на рецепт и суровина.

Студената сахарификација ензими

Слад може да биде заменет од страна на две ензими - Amilosubtilin и Glyukavamorinom. Потекло делумно расцепува молекулот, вториот - претвора скроб во шеќер. Технологија на ладно сахарификација многу поедноставно и поевтино слад подготовка и за истиот резултат. Ензими со водата само додава на суровини во фаза на подготовка каша. Трансформацијата на скроб во шеќер и ферментира се речиси во исто време.

Предности на saccharification ензим:

  • дестилаторите полесно за почетници кои немаат посебна опрема;
  • Таа не бара високи температури и паузи температура усогласеност;
  • помалку труд за да се подготви домашна пиво.

недостатоци:

  • Се бара посебни ензими;
  • време каша ферментација се зголеми на 10-20 дена;
  • се верува дека ензимот производ не е природна завршница и да ја напуштат дури и по неколку Distillations, па во домот на дестилирани најдобро да се држиме на традиционалниот начин на користење на слад.

Фото на ензими за сахарификација без слад

Технологија на ладно сахарификација

1. во резервоарот за ферментација да се додаде на суровини (жито, брашно, скроб, тестенини, итн), вода, 30-35 ° C (3-4 литри по 1 кг на суровини), и ензими Amilosubtilin Glyukavamorin (3-5 грама до 1 кг), квасец (5 или 25 грама суво пекар притисне на 1 kg).

Капацитет не можат да бидат пополнети од страна на повеќе од 70%, можноста за активна пена.

2. Измешајте вода печат во близина, се движат во темно место со температура од 20-28 ° C.

Видео: бурбон и пченица вотка дома дел 1

3. ферментација почнува по 1-5 часа, првите неколку дена ќе биде активен, а потоа интензитетот ќе се намали. ферментација време - 7-25 дена. Ако на површината имаше тенок филм, тоа е знак за влошување, Брага итна потреба да се стигне.

4. На готовиот Брага отстранување на наносите и стигне. Појаснување бентонит неефикасен.

Во зависност од рецепт во Брага може да се додадат на другите состојки: антибиотик за да се спречи ацидификација, оплодување на квасец да се забрза ферментација, киселина, анти-киселоста на кантарион и дефоамерот. Пропорции Amilosubtilin и Glyukavamorina зависи од ензимската активност и се дадени на пакувањето од производителот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Карактеристики на сахарификацијаКарактеристики на сахарификација
Moonshine скробMoonshine скроб
Водка со вкус на леб - дома пијалак рецепт без квасец, шеќер и сладВодка со вкус на леб - дома пијалак рецепт без квасец, шеќер и слад
Светлина на јачменов сладСветлина на јачменов слад
Брага на база на житоБрага на база на жито
'Рж вотка од жито и брашно со слад'Рж вотка од жито и брашно со слад
Готвење дома-запарвам без квасец на едноставни рецептиГотвење дома-запарвам без квасец на едноставни рецепти
Технологијата на изработка на ориз светлинаТехнологијата на изработка на ориз светлина
» » Топла и ладна сахарификација на скроб суровини