ma.AlcoruGuru.ru

Слад јачмен

слад јачмен

слад јачмен

Видео: Виски куќа: Дел 1: Надраснување јачменов слад

Подготовка на слад јачмен во домот е многу успешен. треба само трпение и да се усогласат во целост со-технологија опишани подолу.

Слад јачмен ние треба да saccharified домашни компир скроб. Самата скроб, квасец не се обработува, но конвертира скроб во гликоза користење на слад - ова е случај.

И така јас веќе кажа како да се готви пијалак скроб, но за оние кои за прв пат откако го прави тоа, постојат некои прашања. И најинтересно е дека на интернет задоволување одговори на нив речиси net.Poetomu решив во повеќе детали во оваа станица.

Бидејќи светлина ќе ги користат скроб, готви дома од одгледува неговата компири, тогаш даде некои корисни совети за да се минимизираат трошоците и времето.Прво што треба да се подготви мелени слад. Слад - сушен никнува жито жито. Слад има ензими од скроб кој се претвора во гликоза. Тоа може да се купат во специјализирани продавници или на пиварницата.

Но не и во секое село има пиварница. Значи треба да се подготви себе си. За слад јачмен жито може да дојде, пченица, овес, 'рж. Но, верувам дека тоа е најдобро да се користи садење јачмен. Хранење не е соодветен, бидејќи мал процент од ртење.

Видео: Владислав Winokur. Белата слад (никнува жито)

                         Подготовка на слад од јачмен

  • Потопете јачмен. Доволно да се купи 3 килограми јачмен семе. процесот јачмен steeping трае најмалку 40 часа. Оптимално цел е. во 1000 утро прелива јачмен во кофа (пластика, стакло наредени, од нерѓосувачки челик, не поцинкуван) и исплакнете со топла вода 2-3 пати.


Ѓубре и зрна кои пловат. Потоа се прелива со топла (30-35 ° C) вода во период од околу 10 см на жито за осум часа, до 1800. Потоа посипете на било која рамна површина (јас се користи на балкон), поставување на тенок слој на хартија, да podyshut жито.

отворено време - 2 часа. во 2000 часот жито повторно се става во кофа и се прелива вода за 12 часа. Следното утро во 800 прелива жито во тава за 2 часа, ќе биде непријатен мирис - тоа е нормално. Ние го правиме сите исти. во 1000 пополни со вода за осум часа.

И овој циклус продолжува да се направи два дена. Во овој случај, внимателно се погледне за никулци појавија. Откако пука почнат да се појавуваат веднаш се прелива врз печење слој на не повеќе од три сантиметри. Покријте со cheesecloth и два слоја на cheesecloth посипување вода.

Јас за тоа направени од метал големина плочи за печење 65cm x 35cm и височина од 2,5 см. Но, тоа може да се користи од конвенционалните гас или електрична печка. На секои 2 Часа жито мешавина (за да биде свеж воздух), газа секогаш мора да биде влажно.

  • никнува јачмен. Ртење температура од +18 ° C. Имав + 25 ° C, а сè е нормално. Прво, ќе има корени, а потоа ќе се појави пука. Зеле треба да биде вредноста на семето не е ништо повеќе. Но, во пракса тоа не се случи дека сите зрна 'ртат во исто време со исти бактерии.

Затоа, вие не треба да се грижат. Како што ќе биде семиња, кои не 'ртат, и ќе жито што зеле брзо ослободен. Но, ќе има во малцинство. Вие треба внимателно да се следат сите зрна. Ќе видите кога најголемиот дел од зрна за да никне во вредноста на семе. Тоа е моментот кога треба да се запре 'ртење.

  • сушење на слад. Оптималната температура за сушење на germinated јачмен е + 40 ° C. Во овој случај, во текот на летото е најдобро да се застане на таванот. Има оптимални услови: ветрот дува, и не постои директна сончева светлина хитови, како и соодветна температура.

Тоа може да се суши во печка на гас на минимум пожар или електричен. Но, тоа мора постојано да се предизвика. Јасно е дека овој број не се вклопува директно во рерна, се суши во делови.

Видео: ртење на јачмен во домот

  • Проверка суви слад. Најлесен начин - е да се добие на семето на основни заби. Ако се уште е мека, тоа е потребно да се исуши. Ако цврст начин подготвени.
  • фрагментација на слад. Тоа е најдобро да се користи конвенционалните мелница за месо, но само да се стави на мрежа со најмалите дупки. Преку големи зрна ќе се лизга. Germinated јачмен жито може да се подели со корени и зеле.

Па како да ги одвои од семе е исклучително тешко, иако многу луѓе пишуваат дека тие се способни да се лесно да се поделат. Се обидов, одделени корени и пука само ако се ампутираат прстите. Но, секое зрно посебни - тоа не е случај. За каша не е пречка.

И така јачменот слад е подготвена, тоа е можно да се земе и "Плен" скроб.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Топла и ладна сахарификација на скроб суровиниТопла и ладна сахарификација на скроб суровини
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Класификација на вискиКласификација на виски
Moonshine скробMoonshine скроб
Samogon скробSamogon скроб
Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домотРецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот
Samogon скробSamogon скроб
Самиот БруерСамиот Бруер
» » Слад јачмен