ma.AlcoruGuru.ru

Брага скроб

содржина

Брага скроб се подготвени од страна на специјална технологија, која вклучува задолжително користење на продавница ензими (Amilosubtilin и glyukavamorin) или домашни слад (јачмен, 'рж, пченица). Ензими кои се вклучени во варењето на скроб во едноставни шеќери, квасец и потоа да ги рециклирате на алкохол. Овој процес се нарекува saccharification.

Класичен рецепт со слад

Брага скроб

Повеќето авто-тркачи, за подготовка на домашно пиво во скроб, тоа е најпосакувана за користење слад. Тоа може да се направи себе си дома, или да купат готови (сув).Новодојденците подобро за прв пат да се користи купи-ензими. Тие во голема мера се поедностави процесот на подготовка на каша од скроб, но на готовиот пијалак нема да има пријатен мирис леб, кој му дава на пијалок слад житни култури.

состојки:

  • 10 kg на скроб (компир или пченка);
  • 2,5 кг слад (сув);
  • 500 грама на компримиран квасец;
  • 40 литри вода.

Подготовка на слад

1. Натопете суровини. А зрно пченица или јачмен се измие со вода неколку пати да се отстранат ѓубре. Потопете се во емајл или стакло сад, вода треба да ги покрие малку жито слој. Водата треба да се смени три пати на ден, додека лушпа почнува да се одвои од целулоза, семето ќе никне и еластична.2. Завртете го слад. Исцедете ја водата влажни прошири жито слој 3-5 см и покриени со влажна крпа. Трансфер на ладно (12-15 ° C) место. Микс и aerate жито во текот на првите пет дена, три пати на ден, и moistens на ткаенината. Во следните неколку дена да го ограничи протокот на воздухот (да се спаси големи количини на скроб во жито). Стоп за ртење кога зеле достигне 5-6 милиметри должина, корења, се испреплетуваат со едни со други, и жито станува крцкави и стекнување на краставица мирис. Таквите слад се нарекува "зелени". Треба да се користи веднаш или суви.

3. Се сушат слад. Ова треба да се направи на температура не повисока од 40 ° C. На непцето, тоа треба да биде слатка. Одделете ги зеле и корени. Таквите слад нарекува "бело". Тоа може да се чуваат во затворен сад.

Подготовка на кантарион

1. Подготовка на скроб за saccharification. Истурете во тава 30 литри вода и полека мешање на течност, додадете скроб. Готви над средна топлина за половина час додека смесата густо да kleysteroobraznogo државата. Смесата не го држи мора постојано да се предизвика.

2. saccharification. Слад задушени во мелница за месо или мешалка и се става во мешавина на скроб, разладено до 60 ° C, возбуда. Се одржи оваа температура за 45 минути. Ова е најважниот момент, кога температурата треба строго да се почитуваат и временската рамка, или е нецелосно saccharification и светлина на многу помал отколку што се очекуваше. Тогаш, како е можно поскоро (во рок од 30 минути), се излади на маса за 27-30 ° C и се става во садот за ферментација. Дополни до 10 литри топла вода, за да влезат во растворениот квасец и се меша добро. Капацитивност изберете вклучувајќи 20% од слободните обемот на акциите, односно. К. Поинтензивна за време на ферментацијата активно ќе се формира пена.

3. ферментација. Капацитет (со мирис стапица) стави на топло место, а понекогаш и се промешува. Една недела подоцна, дома-приготвува на температура пиво, направени од скроб за дома пијалак за да биде подготвен за истегнување.

Во текот на производство на кантарион треба да се користи термометар, поради грешка на дозволена температура е само неколку степени.

Оди на линкот и купување на најдобрите на пазарот пасти до 120 литри

Подготовка на скроб каша е време и труд. Сепак, како резултат на дестилат од тоа ќе биде многу tastier од онаа направена врз основа на каша шеќер. Светлина Излегува не помалку силни, но помеки и повеќе пријатни на вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Топла и ладна сахарификација на скроб суровиниТопла и ладна сахарификација на скроб суровини
Рецепт каша од скробРецепт каша од скроб
Карактеристики на сахарификацијаКарактеристики на сахарификација
Moonshine скробMoonshine скроб
Како да се направи домашно пиво за производство на оризКако да се направи домашно пиво за производство на ориз
Водка со вкус на леб - дома пијалак рецепт без квасец, шеќер и сладВодка со вкус на леб - дома пијалак рецепт без квасец, шеќер и слад
Брага на база на житоБрага на база на жито
Samogon скробSamogon скроб
Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домотРецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот
Како да се направи светлинаКако да се направи светлина
» » Брага скроб