ma.AlcoruGuru.ru

Слад јачмен

Видео: Двојно Отец Димитриј. Жито germinated слад

Подготовка на слад јачмен во домот е многу успешен. треба само трпение и да се усогласат во целост со-опишани подолу технологија .. слад јачмен ние треба да saccharified домашни компир скроб. Самата скроб, квасец n ..." />

И овој циклус продолжува да се направи два дена. Во овој случај, внимателно се погледне за никулци појавија. Откако пука почнат да се појавуваат веднаш се прелива врз печење слој на не повеќе од три сантиметри. Покријте со cheesecloth и два слоја на cheesecloth посипување вода.Јас за тоа направени од метал големина плочи за печење 65cm x 35cm и височина од 2,5 см. Но, тоа може да се користи од конвенционалните гас или електрична печка. На секои 2 Часа жито мешавина (за да биде свеж воздух), газа секогаш мора да биде влажно.

  • никнува јачмен. Ртење температура од +18 ° C. Имав + 25 ° C, а сè е нормално. Прво, ќе има корени, а потоа ќе се појави пука. Зеле треба да биде вредноста на семето не е ништо повеќе. Но, во пракса тоа не се случи дека сите зрна 'ртат во исто време со исти бактерии.

Затоа, вие не треба да се грижат. Како што ќе биде семиња, кои не 'ртат, и ќе жито што зеле брзо ослободен. Но, ќе има во малцинство. Вие треба внимателно да се следат сите зрна. Ќе видите кога најголемиот дел од зрна за да никне во вредноста на семе. Тоа е моментот кога треба да се запре 'ртење.

  • сушење на слад. Оптималната температура за сушење на germinated јачмен е + 40 ° C. Во овој случај, во текот на летото е најдобро да се застане на таванот. Има оптимални услови: ветрот дува, и не постои директна сончева светлина хитови, како и соодветна температура.


Тоа може да се суши во печка на гас на минимум пожар или електричен. Но, тоа мора постојано да се предизвика. Јасно е дека овој број не се вклопува директно во рерна, се суши во делови.

  • Проверка суви слад. Најлесен начин - е да се добие на семето на основни заби. Ако се уште е мека, тоа е потребно да се исуши. Ако цврст начин подготвени.
  • фрагментација на слад. Тоа е најдобро да се користи конвенционалните мелница за месо, но само да се стави на мрежа со најмалите дупки. Преку големи зрна ќе се лизга. Germinated јачмен жито може да се подели со корени и зеле.

Па како да ги одвои од семе е исклучително тешко, иако многу луѓе пишуваат дека тие се способни да се лесно да се поделат. Се обидов, одделени корени и пука само ако се ампутираат прстите. Но, секое зрно посебни - тоа не е случај. За каша не е пречка.

И така јачменот слад е подготвена, тоа е можно да се земе и

"Плен" скроб.

Видео: слад свои раце. Од јачмен за печење. Spetssoloda

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијалак на јачмен рецептПијалак на јачмен рецепт
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Технологијата за производство на зелена слад и светлина рецептТехнологијата за производство на зелена слад и светлина рецепт
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Пијалак на јачменПијалак на јачмен
Светлина на јачменов сладСветлина на јачменов слад
Рецепт јачмен пиво домаРецепт јачмен пиво дома
Леб пијалакЛеб пијалак
Пијалак на јачменов сладПијалак на јачменов слад
Карактеристики и Осетија пиво рецептКарактеристики и Осетија пиво рецепт
» » Слад јачмен