ma.AlcoruGuru.ru

Подготовка на слад

Подготовка на слад

Подготовка на слад

Подготовка на слад дома малку време одземаат процес.

Но, сепак може да се готви, и да добијат доволно квалитет слад.

Но, она што е и зошто е тоа потребно на сите?

Т.н. malts germinated жито различни житни култури ( 'рж, пченица, јачмен и други).

Видео: Надраснување зрна, слад готвење дома

Во текот на ртење на посебни ензими за да конвертирате скроб во шеќер житни култури, кои се потребни за квасец, кој го претвори во алкохол. Слад користи за подготовка на алкохолни пијалоци (пиво, виски,бурбон (Користење на слад од пченка), итн.)

                          Рецептот на слад

Видео: Пиво Дел 1. никнува слад• Подготовка на житни култури. Слад врска со квалитетот на зрна. Да го направите ова, прво мора да го проверете и за 'ртење.

За да го направите ова, ќе треба да се сто зрна било житни впие во вода, ставете влажна во топлина и во две - три sutokzerna никне. Број на бројот на зрна germinated.

Ако повеќе од 90 парчиња, па оттука, може да се користи на жито. Ако е помал, тогаш тоа не е подобро да го подготви од слад, така што нема да се добие квалитет.

• Чистење. Цели зрна треба да се чисти од остатоците. За овој голем капацитет прелива 'рж или јачмен, и додадете вода на слој од 10 сантиметри се преклопува.Потоа се меша добро. Како резултат на тоа, прашина и светлина зрна се појават, тие мора да бидат отстранети. Исцеди.

• Потопете. Овде е потребно да наситен на зрна на кислород и влага. За таа цел, на секои шест часа жито се остава во вода и без вода.

И така шест пати. Водата треба да биде 10-15 ° C и три сантиметри над жито. Впива најдобро се врши во подрумот.

• 'ртење. Прецизен жито се шири слој од 3-4 см на дрвена подлога (подот) и горниот капак направени од памучна крпа.

На собна температура мора да биде најмалку 15 ° C. Бидете сигурни дека тоа беше добра вентилација во собата. Секој ден жито се меша и се прска со вода.

Germinated јачмен и 'рж 6-7 4-5 дена. Росток во јачмен се очекува да расте со 1.2-2 пати повеќе од самиот жито, и за 'рж се очекува да расте во вредност од жито.

• Сушење. Од жито за да ги отстрани преостанатите вода и се пресели во друга соба, каде што на повисока температура. Во текот на летото, совршен мансарда.

Па, без батерија во зима не можат да сторат. Или тоа е можно да се исуши во рерна на температура од 40 ° C.

Ако слад се користи за добивање на виски, тоа е потребно и понатаму да се суви на 80 ° C за половина час.

• чување. Исушените слад е префрлена рацете на корените одвоени. Тогаш ќе треба да Вејка жито. Слад се чуваат во вреќи на суво место.

Ова е како да се случува на подготовка на слад дома. Ако ви е тешко да го направите ова, може да се купи готови слад.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Технологијата за производство на зелена слад и светлина рецептТехнологијата за производство на зелена слад и светлина рецепт
Видови пивоВидови пиво
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Рецепт од слад кашаРецепт од слад каша
Класичен бел квас од 'рж и пченично брашноКласичен бел квас од 'рж и пченично брашно
Брага на база на житоБрага на база на жито
Брага за производство на пченицаБрага за производство на пченица
» » Подготовка на слад