ma.AlcoruGuru.ru

Класификација на виски

Видео: белгиско пиво Hoegaarden (Hoegaarden) 18+

класификација на виски

Малкумина знаат дека виски не е само различни марки и производители на различни видови и вкусови. Тоа е темно и светлина, силни и не е така, е гроздобер време. Тоа е од она што е, всушност, прави и она што виски?

Видео: Виски Наѓ. Вовед во светот на виски од Иван Merkurevaвиски вида:

1. Најстариот се смета слад виски (Виски) .Оваа виски направен од чисто јачменов слад и само што не се меша со жито виски. Слад виски е секогаш само скоч виски. Патем, тоа е на неколку видови: - буре (Vatted слад) - мешавина на неколку од слад виски и се бара неколку различни vinokuren-- еден слад (Еден слад) е виски кој е произведен од страна на еден дестилерија, можеби мешавина, која е мешавина на слад виски од различни години и извадоци од различни bochek-- едно буре - виски земени од еден барел. И често тоа е за сила буре и повремено разредена, но само до standarta.Samym популарни меѓу нив е еден слад .Во заклучок, овој тип на слад виски, можеме да кажеме дека тоа е Виски да бидете сигурни дека да се има добра изложеност, и се чуваат само во посебни дабови буриња .2. Но, жито виски (Жито виски) во повеќето случаи се користат само за производство на мешање (мешани) виски. Иако мал дел се уште паѓа во продажба на мало, како зрно виски - чисто жито виски. Патем уште жито виски се користи во производството на вотка или џин. Со цел да се добие вотка, жито виски се дестилира и дестилат е веќе до пет пати.

3. И, конечно, од најчестите и популарни се смета мешани (мешање) виски (Помеша виски). Таквите виски добива кога мешани жито и слад виски.

Сите овие видови - вистински скоч виски.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Легендарниот шкотски вискиЛегендарниот шкотски виски
Факти за вискиФакти за виски
ВискиВиски
Најстарите виски во светот може да се купи за $ 1.4 милиониНајстарите виски во светот може да се купи за $ 1.4 милиони
Дестилерија balvenie објави нов специјален еден слад ...Дестилерија balvenie објави нов специјален еден слад ...
» » Класификација на виски