ma.AlcoruGuru.ru

Корисни куќата вино брусница

vino_iz_klyukvy_2брусница

- светла корисни Бери, кој е доминирана од страна на киселина, и содржи многу малку шеќер. За оваа причина, винарите да се избегнат одлуки вино од брусница. Ако знаеме некои трикови, да пие во умерени количини ќе зајакнати или слатки. Да ги вкусат сласта поклопува киселина, односот на шеќер и овошје во рецепт треба да биде 1: 2. За подготовка на вино во земјата треба да се соберат добра зрели боровинки. Максималниот рок на достасување од културата достигнува во текот на "индиски лето".

Придобивките од брусница вино е висока содржина на витамини, минерали и органски киселини. Од особена вредност се компоненти на дејствија пијат во студената сезона, кога чести епизоди на грип и САРС.

Класичен брусница вино

Компонентите на едноставен рецепт на вино од бобинки од брусница се:

 • vino_iz_klyukvy_3Вода - 7 литри;
 • Шеќер - 2.5 kg;
 • Преместен гнасни малини - 1 кг.


Прво се направи вино ферментира. Polstakana прав суровина е исполнет 400 гр шеќер и ја даде на редок цемент во темно место за 10 дена. Потоа да продолжи со подготовка на десертно вино:

 1. 800 грама малини беа поставени во 10-литарски стаклена чинија и здробени вилушка;
 2. масата на зрно шеќер се истури, а остатокот се става во вода;
 3. Повеќе од 4 часа на производот периодично се промешува, обезбедување на целосно растворување на шеќер;
 4. Течноста се во комбинација со квас во шише стави на стерилни ракавици и направи некои добри пункции на различни места;
 5. Состав ги темна топла соба за 1 - 2 месеци;
 6. Откако испарување престанува, а потоа производот се истура преку гумена цевка во друг сад и шишиња;
 7. Контејнерите се запечатени и се испраќаат на ладно и темно место за 3 - 4 месеци до дејствија конечно созреана.

Засилени вино брусница брза храна

Ако итно требаат вино од брусница, ние нудиме рецепт кој ќе ја направи пијалок во дом за 15 дена.

 • Вино-kljukvy-300x209Бобинки - 1 кг;
 • Вода - 1 литар;
 • Алкохол 96% - 1 L;
 • Шеќер - член 17. l.

Како да се подготви збогатена вино од овошје брусница? Бобинки во овој случај, треба да се мијат, сув воздух и фунтата блендер. Во стаклен сад каша треба да застане до 7 дена.На крајот од 7 дена од масата на внимателно разредува со алкохол и да чекаат повеќе од 1 недела. Утрото на 15-от ден од шеќерот се раствора во вода и се прелива сируп во тинктура. Состав замеси темелно и загреани до 65 - 70 ° C, се лади и се филтрира. На готовиот производ е во шишиња и ждрепката за 1 ден. Можеби некој мисли дека тинктура наместо вистински вино. Но, пијат им помага на домаќините, кога куќата без алкохол акции, и дејствија треба да добие што е можно поскоро.

Втората варијанта на силни брусница вино

Компонента обезбедување на силата на пијалок, во овој рецепт брусница вино не е дух, и вотка. Колку долго ќе главните состојки:

 • Боровинки - 1,5 чаши;
 • Водка - 0,5 l;
 • Шеќер - 1 чаша.

klyukvu-nasypat-V-misku-i-dobavit-saxarРазмислете за тоа колку брзо дома готви брусница вино од свои раце. Бобинки тресна заедно со шеќер, целулоза беше ставен во тегла и се истури вотка. На собна температура јадења се чуваат под капак 2 недели, но содржината потресен периодично.

Следно 1 ноќ производ се става во фрижидер. Во утринските часови се филтрира преку газа рампа. Отпад од шеќерна трска е отстранет, течноста е филтрирана повторно. Можете да ги вкусите виното, но тоа е премногу силни во оваа фаза. Омекне својата вкус ќе ви помогне шеќерен сируп. Приготвува на температура од вода и шеќер (2 чаши на двете производи). Вино разредена сируп кул.

Не е важно што рецепт да се направи вино од брусница - тоа ќе се претвори розово-црвена боја со благ вкус курва. Чувајте тоа може да биде неколку години во ладни услови, се ставаат на маса - во утаителни. Сепак, злоупотреба не е потребно да се напие. Медицински норма брусница дејствија за 1 ден е 100 грама Само еден истрел од виното се консумира секојдневно, го зајакнува имунолошкиот систем, ја поддржува целокупната тон на телото и се стабилизира на протокот на дигестивните процеси.

Контраиндикација за употребата на вино од брусница е гастритис со висока киселост. Во овој случај, гастроентеролози препорачуваме умерено пиење јаболко вино.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вино брусница домаГотвење вино брусница дома
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт брусница воткаРецепт брусница вотка
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Вино и ликер од брусницаВино и ликер од брусница
» » Корисни куќата вино брусница