ma.AlcoruGuru.ru

Вино и ликер од брусница

зрели малини

Дури и ако немате вашата градина, како и дарежлива семејство, активно дели неумереноста на жетвата, сеуште можете да се обиде својата рака во возбудлив бизнис на производство на домашно вино поевтино - подароци на полиња, шуми, ливади и мочуришта се достапни скоро секаде. Значи, ние само треба да се облекуваат pokomfortnee, се корпа или кофа (па дури и повеќе) и да си одат за собирање, како што се јагоди или друго овошје. Малини, јагоди, боровинки, малини, се зголеми колковите, боровинки ... Да, тоа е сега се ближи есента малини и јагоди речиси се пресели, и боровинки denochki на својот последен нозе, но малини се уште може да биде среќен, а наскоро тоа ќе биде можно да се соберат мила боровинки на луѓето богата со сите видови на витамини. И покрај фактот дека брусница не е важна вино материјали, се уште е доста популарен и со должна стручност на ова овошје се одлични вина и ликери, од кои некои рецепти кои ги нудиме денес.

тинктура од брусница

Рецепти вино брусница

Да се ​​подготви вино треба да се преземат многу зрели плодови, па се соберат на малини подобро во есен. Виното е подобро да се подготви силна и слатка како маса брусница не е најдобар.Брусница, боровинки вино:
- 4,5 литри на вода-
- 4 kg klyukvy-
- 2,5 кг шеќер peska-
- 1 лажица масло. сок од боровинки.
Измијте бобинки и да ги загреваат за брзо поделба на сок. Потоа бобинки таванот со дрвена шпатула. Додај во резултат на маса шеќер брусница, боровинки сок, вода и го стави за ферментација, покриени со вратот газа сад. Кога процесот на ферментација е завршен, вирус на вино и се прелива во шишиња.

каша малини
Брусница вино - Рецепт број 1:
- 1 кг klyukvy-
- 1 литар алкохол (96% раствор) -
- вода-
- 17 лажици шеќер peska-
- 3-hlitrovaya банката.
Внимателно исплакнете малини нека мозоци вода и исецка ситно овошје (на пример, мелница). Потоа се префрли како резултат на пире во три-литарски тегла, истурете на алкохол и оставете да кисна за една недела. По 7 дена, да додадете мешавина на чиста вода на врвот на садот и оставете го за уште една недела. По 7-8 дена се промешува шеќер во 2 литри вода и се прелива во резултат на инфузија. А потоа промешајте, топлина на смесата, се чека тој да се излади и се филтрира. Добиената течност е шишиња и се остава за барем уште еден ден. По 24 часа, виното е подготвена, но ако се почека малку подолго, тоа ќе вкус само подобро.тинктура од брусница

Рецепти сокови и ликери од брусница

Инфузија брусница:
- 1L vodki-
- 1L вода- ладење prokipyachonoy
- 1 кг шеќер peska-
- 0,5 кг боровинки.
Исплакнете бобинки, нека се исцеди водата и да го состави. Следно, пирс секоја Бери игла и се свитка во длабок сад, истурете шеќер (можете едноставно да го скрши на бобинки во секој можен начин, но го заврши ликер не е доволно транспарентен). Оставете да отстои половина час за брусница сок се враќа. Потоа се става на масата на песок Бери сок тегла и три-литарски и да се пополни со вода и вотка. Сите се промешува и затворете го капакот. За вкус можете да додадете 1 лажица galangal и sprig на свежо нане. Место тегла во темно место да кисна на температура од околу 20 ° С за 1-2 месеци. Колку подолго вреди инфузија, tastier стапите ликер. Подготвени да пијат sleudet вирус низ неколку слоеви на cheesecloth. Ако за време на инфузија на шеќер потона на дното на банките, обидете инфузија на вкус - ако мислите дека доволно слатко, само нежно се прелива течноста со слатка остатоци на друга банка, ако сласта на малку, а потоа промешајте пијат, додека шеќерот не е сè растера.

брусница ликер
Едноставен тинктура од брусница:
- 1L vodki-
- 0,5 кг klyukvy-
- 100 g од кршен лимонска tsedry-
- малку мелен цимет (не е задолжително).
Исплакнете и туп сува боровинки. Потоа, ставете бобинки во тегла, да додадете на кората од лимон и се прелива вотка. Затвори тинктура покритие најлон и оставете за 3-4 недели. По одредено време, вирус на инфузија, и, ако сакате, да додадете цимет во него.

Малини во банка

Варијанта тинктури со лимонска киселина
Наместо кора може да се користат лимонска киселина. Тогаш рецепт варира: се мие, сува брусница, истурете ја во тегла и да се пополни со вотка. Даде пијат пијалак за 2 недели. Потоа додадете ракија лимонска киселина, се промешува и да го распушти и вирус на пијалок. Ако сакате, заедно со лимонска киселина може да се додаде шеќер. Полнење во шишиња и ги zakuporte. готови тинктура продавница во фрижидер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ZingerZinger
Инфузија на боровинкиИнфузија на боровинки
Готвење вино брусница домаГотвење вино брусница дома
Тинктура од малиниТинктура од малини
Рецепт тинктура на вотка малиниРецепт тинктура на вотка малини
Ирската сладоледИрската сладолед
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
» » Вино и ликер од брусница