ma.AlcoruGuru.ru

Вино од капини

Вино од капини

Вино од капини

    Вино од капини врти мирисна, малку слатка, и дека тоа му дава одредени пикантност.

Јасно е дека овој пијалок е најдобро да се направи дома, како и мала е веројатноста да бидат со добар квалитет продавници опција.

Видео: Blackberry вино

се капини е многу слатка и киселост во него многу малку. Затоа, за подготовка на вино од капини да се даде на вода не е потребно.

Дозволете ми да ве потсетам, даде вода кога ќе треба да се разреди, намалување на киселоста на кантарион. Во овој случај, вие не треба. За производство на вино, пожелно е да се користи на бобинки кои зрела во сонцето.

Видео: квасец квас од малини и капини дел 1

Во сенката на BlackBerry повеќе водена и помалку вкусна. Принципот на оваа Бери е голем пресврт на различни видови на вина: Вечера, десерт, и може да се направи дури и CREPLAд.

И сега јас донесе на вашето внимание прилично едноставен рецепт за производство на вино од капина. Ние ќе се пресметката на шишето на 10-литар.                              Blackberry вино рецепт

                 состојки:

• Зрели капини (10 кг)

• Шеќер (1,5 kg)               подготовка

Зрели плодови се мијат, биста, лисја, отстрани корени. Истурете во садови со исклучок на алуминиум и бакар (со овие метали, хемиска реакција, а со тоа да го расипе иднината на вино).

Да бобинки истурете половина (750 грама) на шеќер и каша добро.

Тогаш сето ова каша се покрива со газа и оставете на топло 3-4 дена. Во текот на овој период, ќе го лансира својот прв ферментација, и го дели сок на дното, и на каша ќе се крене.

Потоа, сок исцеден од црево, шише цевка 10 литри. Евтини стискаш шише премногу.

Потоа, додадете останатите шеќер (750 грама), се меша добро, така што шеќерот сосема ќе се стопи, и го стави вода замокот.

Ова шише е неопходно да ја напушти повторно во топол, добро се чуваат до процесот на ферментација. Ферментација ќе трае најмалку еден месец.

По завршувањето на ферментација (меурчиња нема да бидат објавени), вино се става во ново шише, со помош на црево, а во исто време филтер (газа, памук). На шишето на ново вино се стави назад бравата на вода и подрумот.

Во подрумот вино од капини треба да созрее. Еве нивните мистериозни процеси. Не помалку од еден месец, веќе може да се направи примерок. Сигурен сум дека на ова вино ќе биде многу пријатно изненаден.

За овој рецепт ќе добие убав трпезно вино, 11% од капина. Ако сакате да се направи десерт вино 14%, треба да додадете повеќе шеќер во износ од 240 грама на литар сок. Во овој случај, наместо 1,5 кг треба да се даде 1,9 килограми шеќер.

Тоа е се, направи и да уживате во вкусен и здрав пијалок!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Не јадете, еж, капини, па дури и вашиот вино е празна! Рецепти за вкусни BlackBerry виноНе јадете, еж, капини, па дури и вашиот вино е празна! Рецепти за вкусни BlackBerry вино
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Инфузија на капини дома рецепт - здравје!Инфузија на капини дома рецепт - здравје!
Арома на црвено виноАрома на црвено вино
Вино од капини дома е едноставен рецептВино од капини дома е едноставен рецепт
BlackBerry виноBlackBerry вино
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
» » Вино од капини