ma.AlcoruGuru.ru

Blackberry вино дома

Вино и капинаBlackberry вкусни Бери, неодамна се населиле во многу домаќинства, облагородени, стана популарен меѓу градинари. Растенијата по себе однадвор наликува на малини, па луѓето го нарекуваат "Црно малини"

. капини се многу корисни за својата исцелителна моќ на многу статии. Во народната медицина се користи во третманот и бобинки, и цвеќиња како лисја. Капините многу витамини и минерали кои се подготвени decoctions, инфузии. ги користите за да се зајакне имунитетот, капини нормализира метаболички процеси во човечкото тело.А многу рецепти домашните подготовки BlackBerry има секое семејство. Од тоа се направи метеж, компоти. Винарска готви во домот на капини, е призната од многу домашни дестилаторите. Blackberry вино има малку кисел вкус во боја како црвено вино од грозје. Подготви домашна BlackBerry вино не е тешко. Следниве се наједноставните и повеќето заеднички рецепти BlackBerry вино.За подготовка на домашна вино може да има различни сорти на капини, можете да го користите на шума или градина. Подобро да се користи зрели сочни плодови извлечен од грмушка. Бобинки треба да се чисти од прашина, отстранување на скапани и ограбени. Тоа беше тогаш да се исплакнат со ладна вода и сув користење на хартиена крпа и потоа се користи по овие постапки.

Рецепт BlackBerry вино со мед


 • капини - 3 kg-
 • Мед - 300 гр
 • Шеќер - 1,6 kg-
 • Вода - 4,5 литри.
 1. Измиениот, излупени капини, се пополни во тенџере емајл, скрши дрвени толчник да се формира течна кашеста маса.
 2. Во тавата со пулпа рефил 3 литри топла вода, покривање на врвот со газа. Отстранување на контејнер во топло место да ферментира за 3-4 дена.
 3. Потоа пулпата се притисне и потрошувачка на кантарион во стаклено шише. Од останатите шеќер, вода и мед да се направи сируп, тоа се прелива во шише.
 4. На капацитетот на печат на вода или да носат медицински ракавици со пробиен прст. Стави шише на топло место за ферментација, која трае од 1,5-2 месеци.
 5. По ферментацијата на виното исцедена од талог со помош на сифон. Прелива вино во ново шише. Гроздобер вино под задржи водата да се излади уште еден месец.
 6. По ова време, се прелива вино од талог, се прелива во шишиња, прекинувачки. Испратете ја заврши вино во подрумот за складирање. За најдобар вкус и букет да се подготви домашна BlackBerry вино да додадете мудрец лисја, тоа ќе им даде да пијат еден суптилен вкус.

Класичен вино рецепт BlackBerry


BlackBerry вино класиченНаместо вообичаените квасец во рецепт користи суво грозје, тоа е посетен од диви вино квасец, кој ќе започне процесот на ферментација. Во секој случај тоа не е неопходно да се мие на грозје кои не ќе се мијат див квасец.

Видео: Како да се направи BlackBerry вино

 • Blackberry - 4 kg-
 • Шеќер - 2 kg-
 • Вода - 2 n-
 • Суво грозје - 100 гр.
 1. Бобинки да се најде решение, отстранете остарел и расипан. Потоа, со вашите раце или тркалање игла да се водат на BlackBerry овошје да се добие хомогена кашеста маса. Стави тежина во стаклен ковчег.
 2. Истурете суво грозје, истурете вода и 800 грама шеќер. Сите внимателно се промешува. Вратот се покрива со газа и оставете садови на топло место за 4 дена. Секој ден треба да се меша многу и соборат да се подигне капакот.
 3. Штом ферментација, кантарион е одвоена од каша со користење на сито. Истурете го во ферментација стаклено шише.
 4. Покријте 600 грама на шеќер и мешајте додека не се раствори. На сет на вода печат шише или гумена ракавица и го стави во темно оддел на ферментација на температура од 18-25 ° C.
 5. По 5 дена, да додадете останатите шеќер во виното сируп. За таа цел, мала количина на мозоци кантарион се меша со шеќерен сируп и се прелива назад.
 6. Ферментација трае 1-2 месеци, во зависност од температурата и ефикасноста на диви квасец. Вино треба BlackBerry го расчисти делумно, беше формирана на дното талог слој. Во тоа време, потребно е да се исцеди на вино од талог со помош на силиконски црева.
 7. Чистите шише да се прелива вино и испрати до секундарна ферментација на ладно место со температура од 9-15 ° C за 2-3 месеци.
 8. Потоа повторно внимателно исцедена од талог и се прелива вино во соодветни шишиња кои ги заглави капаци цврсто. Виното е подготвена, можете да ги вкусите. Во подрумот е вино може да се чува 2-3 години од времето на нејзиниот вкус само ќе ги подобри, букет станува побогат.

Засилени вино од капини сок со коњак


 • Blackberry сок -2 n-
 • Шеќер - 800gr-
 • Крем на забен камен - 5 гр
 • На вода - 2n
 • Коњак - 0,5 литри.

Видео: Харис "BlackBerry вино"

 1. Отстрани плодови од дршката, изберете неупотребливи. Пасира овошје пире додека не се изедначи и да додадете на капакот на резервоарот.
 2. По 4 дена, стискаш на сок. Истурете во шише, додадете вода, кремот на забен камен и шеќер. Затворање под задржи водата и ферментира во топлина.
 3. По ферментацијата се логирате со врнежи од дожд додадена на коњак пијалак, за 1-2 недели. Истурете во шише за пиење "зрее" за една недела. Резултатот е силна домашна BlackBerry вино вкус порта.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од капинаТинктура од капина
Ирската сладоледИрската сладолед
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Ezhinuvka (jezynowka)Ezhinuvka (jezynowka)
Вино од капини дома е едноставен рецептВино од капини дома е едноставен рецепт
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
BlackBerry виноBlackBerry вино
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Тинктура од капинаТинктура од капина
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
» » Blackberry вино дома