ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од капина

Тинктура од капина

Тинктура од капина

Тинктура од капина поседува различни поволни особини, кои придонесуваат за брзо обновување на многу заболувања.

Самиски капини содржат корисни соли, манган, сахароза, фруктоза. Но, една од најважните компоненти е витамин Е.

тогаш тој помага за зајакнување на имунолошкиот систем, нормализира метаболизмот, подобрување на функциите на целиот организам.

BlackBerry има, исто така, diaphoretic, аналгетик и тоник својства. Добро, тоа смирува нервниот систем. И така јас предлагам две рецепти BlackBerry ликер.

                             Рецепт 1. Тинктура капини за алкохол

           состојки:

• капини (Еден литар тегла)• алкохол (0,5 литри)

• Шеќер (По вкус)

             подготовка

Свежи боровинки биста целосно пополнување кварта тегла, а потоа се прелива алкохол. Банката да ги покрие и да ја доведе во подрумот за најмалку еден месец на време може да биде подолг.Потоа се филтрира, додадете шеќер по вкус, се промешува и се прелива во шишиња. Потоа тие ги заглави добро и продавница во подрумот од најдобрите. Шишето исто така, може да се користи со голем обем, а со тоа се потребни повеќе плодови, алкохол и шеќер.

Видео: Херб на Blackberry

                         Рецепт 2. Тинктура BlackBerry вотка

            состојки:

• капини (Една чаша)

• вотка или и прочистена вотка (0,5 литри)

• нане лисја (4 парчиња)

• кората од лимон (Од половина лимон)

• Шеќер (Две од чл. Лажици)

                подготовка

Капини исплакнете со ладна вода, се става во стаклена тегла. Апсорбираат шеќерот, кои ќе ги споделите со сок. Тогаш ќе треба да нане лисја, заедно со малку шеќер да фунта и го стави во тегла.

кората од лимон може да решетки, а исто така да се прелива во тегла. После тоа, се прелива вотка и тесни-фитинг капак. Тегла со состојки што може да се стави во кујна во шкафче (тоа е темно и топло). Производот мора да кисна за најмалку два месеца. Потоа вирус и се прелива во шише. Да се ​​чува во подрумот.

Видео: рецепт Бери тинктура

За терапевтски цели, се 50 грама пред јадење не повеќе од еднаш на ден. И, се разбира може да се третираат и неговите пријатели.

Тука, во принцип, ние испитани тестирани рецепти BlackBerry ликер. Треба да го добиете истиот вкусни и мирисна, какотинктура од сливи, но со неговата жена. Ви посакувам добро здравје!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од капиниВино од капини
Пијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликериПијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликери
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Инфузија на капини дома рецепт - здравје!Инфузија на капини дома рецепт - здравје!
Тинктура од лимонТинктура од лимон
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Тинктура од капинаТинктура од капина
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
» » Тинктура од капина