ma.AlcoruGuru.ru

BlackBerry вино

содржина

Покрај BlackBerry џем секогаш може да се направи добро вино со лут вкус. Во српскиот населби овој пијалок има долго време се навикнати да го нарекуваат "пијан капини." Таа се подготвува во речиси секоја земја и традиционално се служи само со стакло или ладење со мраз. Ако почнете да се подготват квалитетни пијат дома, можете да го користите сите видови на плодови. Главната работа е дека тие се зрели. Сочни и свежо овошје беа под сончева светлина, тоа е најдобро одговара. Кога бобинки зреат во сенка, да пијат вкус не е толку пријатно.

За да се подготви алкохолен пијалок во домот може да биде на различни начини. Луѓето често се користат брз ферментација рецепти, благодарение на кои можете да се обидете да се пие веќе по околу 7 дена по почетокот на готвење. Исто така, постојат методи кои ги вкусите домашно вино ќе биде во можност да уживаат во само шест месеци подоцна. Оваа статија опишува најчестите рецепти. Секој има можност да се создаде вкус на вино од капини вкус на сопствените дома.

подготовка на храна

капини во рацеПред да се започне со подготовка на пијалок дома сите плодови треба внимателно да ги средиме, за поделба на добри плодови на остарел и скапани. Производот е тогаш измие и се прошири на хартиена крпа. Ќе мора да почека за некое време, така што чаша вода со бобинки целосно.Вино во домот е создадено со следниве состојки:

  • Суво грозје - 50 g
  • Вода - 1 литар;
  • Шеќер - 1 кг;
  • Свежи BlackBerry - 2 кг;

Суво грозје се користи за готвење вино наместо на квасец. Ова значи дека за претперење што не треба, бидејќи потребните компоненти се присутни на површината. Важно е да се разбере дека на грозје не мора да се користи, кога виното од капина да се подготви дома. Со цел да се започне процесот на ферментација, тоа е доволно диви квасци што се содржани во самите плодови. За поголема сигурност дека резултатот ќе биде токму онака како што треба, секогаш можете да додадете суво грозје.

вино за готвењеИзми бобинки претходно да биде смачкана, па како да се добие еден вид на овошна каша, а потоа да се префрлат на маса во посебен сад, каде што вратот мора да биде далеку од голот. Шишето се полни со вода и е исполнет со суво грозје, како и една третина од берат шеќер. Резервоарот треба да се залагаме за неколку дена во една соба, каде што не се изложени на сончевите зраци. Вратот газа мора лигатура. Мора да бидат примени секојдневно се тресат лажица или некој друг предмет погодна за ова.

Кога е очигледно дека бобинки започне да се шета, да бидат сигурни дека да се има да се прелива сок во ново шише преку cheesecloth. тогаш пулпа е можно да се притисне рацете. Втората третина од шеќер влегоа во шише, и сите содржини се меша темелно. На вратот на потребата да се инсталира печат вода за да се спречи воздухот од влегувањето во сад. Пијат треба да кисна за пет дена. тогаш може да се наполни салата на останатите шеќер. процесот на ферментација е гарафа на вино со капиназаврши еден и пол месеци. потоа течноста ќе биде матна на дното на талог. Чистење на врвот на пијалоци се испушта во друг сад. Оваа постапка ќе треба да се повтори по 3 месеци. После тоа BlackBerry вино е подготвена да се напие.

Beeswing

Дома, по можност да се подготви гроздобер вино од капини во големи количини. Да го направите ова, се разбира, треба да се задржани плодови 5 кг, 3 кг шеќер, 500 гр мед и 10 литри вода.

Начин на подготовка не се разликува од претходниот. Скапани овошје и дршката се разделени, а добар темелно мијат и сушат. После тоа BlackBerry соодветно затоплување. На резултат на маса се додава 6 L на вода. Шишето мора да се стави во 4 дена на ладно место, каде што нема дневна светлина.

Потоа, формирана маса се филтрира низ сито. Пулпата се истури 4 литри вода и внесе за 6 часа. Потоа добиената течност се филтрира внимателно низ екранот и се додава на пијалок пред филтрира. На вратот на садот е поставена хидраулични печат, го промовира излегувањето на јаглерод диоксид од шишето и да се спречи навлегување на кислород. процесот на ферментација ќе трае 6 месеци. После тоа, на вино од капини, дом-варен од талог и се пакува во шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликериПијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликери
Ирската сладоледИрската сладолед
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Не јадете, еж, капини, па дури и вашиот вино е празна! Рецепти за вкусни BlackBerry виноНе јадете, еж, капини, па дури и вашиот вино е празна! Рецепти за вкусни BlackBerry вино
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Ezhinuvka (jezynowka)Ezhinuvka (jezynowka)
Вино од капини дома е едноставен рецептВино од капини дома е едноставен рецепт
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Тинктура од капинаТинктура од капина
Вино глогВино глог
» » BlackBerry вино