ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти ликер капина

содржина

BlackBerry ликер

Тинктура од Blackberry е еден од најпознатите неверојатни на алкохолни пијалаци, кои може да се направи дома. Таа има неверојатен вкус и деликатна арома. Покрај тоа, ако таков тинктура се консумира во умерени количини, тоа ќе донесе значајни придобивки за вашето здравје.

Корисни својства е должен BlackBerry алкохол. Чудно што во нашата земја оваа Бери уште од античките времиња се смета за лек за многу болести и болести.

Јас ви нудиме 2-тестиран рецепт BlackBerry ликер. Запомни дека корисни својства на конечниот производ зависи од квалитетот на состојките што се користат во неговото производство. На крајот од овој напис ќе најдете делот посветен на исцелителна моќ на боровинки.

Класичен рецепт

Ние ќе треба овие состојки:

 • разредена со чиста вода, етил алкохол (50-55 ° C) - 500 ml;
 • зрели капини - 500 грама;
 • чиста вода - 250 ml;
 • шеќер - 100 грама.

Како што содржат алкохол бази во овој рецепт е исто така погоден добро исчистени домашна пијалак двојна дестилација.

Точниот акција за време на готвењето.

1. Нежно, но темелно се мијат со чиста студена вода капина. Дозволете бобинки да се исуши. Потоа се става нив во тегла три-литарски, истурете на шеќер, истурете на алкохол избран и затворете го капакот.Тинктура од капина

2. Префрлете го садот во оставата, чајната кујна и простор за 5-7 дена на собна температура, инсистираат на тоа. Секој ден треба да се како да се ослободи од сад.

3. По ова време, филтрирање на инфузија преку свитканите двојно cheesecloth.

4. Останати по бобинки филтрација стави назад во конзерва, наполнете го со вода и се меша. Затворете го капакот и оставете за 5-6 часа. По ова однесување реемитување филтрирање и поврзување како резултат на алкохол и водениот дел.

Нашите тинктура направени од капини подготвени. Чувајте тоа треба да биде во херметички затворени и во подрум или фрижидер.

рафинирано рецептНие ќе треба овие состојки:

 • квалитет вотка - 1 литар;
 • зрели капини - 500 грама;
 • шеќер - 120 грама;
 • Свежо нане - 4 лист;
 • кора од половина лимон.

За овој рецепт, можете да го користите замрзнати или сушени плодови купени од продавница. Се разбира, ова е малку влоши конечниот вкус на тинктура, но нема да биде критична. Ако престанете со вашиот избор на сушени боровинки, тоа ќе биде доволно 250 грама.

Верен алгоритам.

1. става на BlackBerry мијат во соодветен сад со волумен од стакло. Постојат, исто така, испрати добра пире од нане, рендан кората од лимон и шеќер.

Шише од тинктура од капина

Тоа е важно да се отстрани од лимон само жолтиот дел на кората. Лежи под бел слој ќе им даде непријатен горчлив тинктура.

2. Сите компоненти на прелива вотка, се промешува правилно и запечатени, пластичен капак.

3. Ние носат сад во оставата, чајната кујна и инсистираат за 1,5-2 месеци. потребно е да се разбуди на инфузија на секои 4 дена.

4. Сега ние може да се пие само филтер низ памучна газа филтер.

Рафинирано тинктура е подготвена. Јас гарантирам дека ќе го цениме неговите прекрасни вкус. Имајте пријатен вкус!

Корисни својства на капинки

Најпознатите лекар од античка Грција користи BlackBerry како ефикасен лек. Многу антички и средновековни исцелители и не се воздржува да ги користат неговите исклучителни лековити својства.

Земено во мали количини на BlackBerry ликер, вие можете:

 • намалување на крвниот притисок;
 • намалување на ризикот од онколошки болести;
 • зајакнување на срцето и чистење на крвните садови;
 • се врати на нормално функционирање на билијарниот тракт;
 • позитивно влијание врз органите на урогениталниот систем;
 • забави предвремено стареење процеси;
 • ја подобрува хематопоетски функција;
 • подобрување на метаболичките процеси во човечкото тело.

Ако планирате да го користите тинктура за рекреативни цели, максималната дневна доза не треба да надминува 50 ml.

Покрај тоа, треба да се запамети дека на официјалната медицина базирана на докази скептични во врска со овие форми на терапија и самолекување.

Видео: Херб Бери

Покрај тоа, прочитајте ја статијата "Тинктура од cloudberry".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ирската сладоледИрската сладолед
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Најдобар рецепти брусница ликерНајдобар рецепти брусница ликер
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Инфузија на капини дома рецепт - здравје!Инфузија на капини дома рецепт - здравје!
Ezhinuvka (jezynowka)Ezhinuvka (jezynowka)
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Тинктура од капинаТинктура од капина
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
» » Рецепти ликер капина