ma.AlcoruGuru.ru

Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон

liker-iz-ezheviki-svoimi-rukami

Домашна BlackBerry течност добиена заситени рубин црвена боја. Арома и вкус се чувствуваат бобинки со светлина цитрусни ноти. Подготовка на пијалок од инфузија, проследено со додавање на шеќер сируп. За готвење е потребно за 17-18 дена.

Да се ​​направи на ликер од капини зрели бара (обично виолетова) ново собрани или замрзнати плодови од секаков вид. Првично, плодовите се подредени, отстранување на скапани, разгалена и мувлосана, потоа поделба на опашките и се мијат со вода за пиење. Алкохолни основа вотка може да се разредува до 40-45% етанол, прочистена пијалак без мирис или ракија.

состојки:

  • капини - 3-литарски тегла (околу 1,5 кг);
  • вотка (алкохол) - 1-1,3 литри;
  • вода - 400 ml;
  • шеќер - 300-500 грама;
  • кора од лимон (опционално) - со половини на овошје.

Ако на почетокот малку додаден шеќер, може да се прелива во текот на готовиот ликер. Кора од лимон е задолжително. Одреден износ на вотка за алкохол мора да мора да се покријат слој бобинки, или тие ферментира.

Рецепт ликер капина

1. Лимон прелива преку врела вода за да се отстранат остатоците од восок или друга супстанција, со што се зголемува рокот на траење. Исплакнете со ладна вода, а потоа суво. Нежно со нож или чистење за отстранување на зеленчук од овошје на горниот жолта без бело месо, која дава горчлив вкус.

Видео: ликер од лимон. 2 едноставни рецепт / лимон кора тинктура на / суспензија од лимон2. Изми капини се пресели да спие во три-литарски тегла на устата, се стави на кората од лимон.

3. Прелива вотка (алкохол) на алкохол плодови обложен со слој од 1-2 см.

4. Банката цврсто затвори капакот, да се движи кон темно соба (или капак) на собна температура.5. Кисна 2 недели, тресење на секои 2-3 дена.

6. Филтер на BlackBerry инфузија преку 4 слоеви на муслин ткаенина или густа, добро исцедена од бобинки. Марк веќе не е потребно.

7. Се меша со вода во тава и шеќер, се вари, се вари на тивок оган 3-5 минути, отстранување на пена (се вари додека пена не престанува да се појави). Подгответе шеќерен сируп да се излади до собна температура.

8. Прелива сируп во инфузија на плодови и се меша.

9. Трансфер на затворен капак од тегла на ладно и темно место за 3-4 дена.

10. Филтер готовиот дома BlackBerry ликер низ памучна да пијат стана транспарентен. Се прелива во шишиња за складирање, запечатени.

BlackBerry ликер дома

Рок на траење - 3-4 години доколку се чува на ладно место, заштитено од директна сончева светлина. Тврдина - 25-28 степени.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од капинаТинктура од капина
Домашна ликери на ViburnumДомашна ликери на Viburnum
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Инфузија на капини дома рецепт - здравје!Инфузија на капини дома рецепт - здравје!
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
Тинктура од капинаТинктура од капина
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
Алкохол од плодови цариградско грозде (Agrus)Алкохол од плодови цариградско грозде (Agrus)
Почетна инфузија од капинаПочетна инфузија од капина
Рецепт за боровинки ликерРецепт за боровинки ликер
» » Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон