ma.AlcoruGuru.ru

Инфузија на капини дома рецепт - здравје!

Во моментов, повеќе популарна станува алкохолни пијалаци подготвени дома. Овие вклучуваат разновидност од алкохол, ликери и сокови. Денес ние ќе се фокусира на инфузија од капина, во корист сега е сезона за оваа Бери и недостатокот на примарна состојка не е. Овој пијалок носи дефинитивна и корисни квалитети на човечкото тело, помага да се справат со сезонски болести, како и многу други заболувања.

Инфузија на капини дома рецепт - здравје!

Плодови на шумски култури содржи корисни минерали во форма на раствор на манган, фруктоза и сахароза - ова е многу корисни минерали, но најважно е витамин живот (Е), тоа им помага да подмладување на телото, ја враќа и го зајакнува имунолошкиот систем придонесува за ефикасен метаболизам. Човекот брзо и едноставно пренесување на разни болести.

капини промовира интензивна распределба потење, Bole и антипиретски својства. Благотворно влијание врз човечкиот нервен систем.Еве две од најпопуларните и едноставни рецепти инфузии од боровинки.

Првиот рецепт. Тинктура од капини на алкохол.

Потребни состојки:
• Земете еден кварт капини.
• Пол литар триење на алкохол.
• Износот на шеќер, се дефинира свој.Сега да се сврти кон процесот на подготовка.
Оди преку бобинки, се стави во еден литар чист сад и се прелива алкохол. Банка да се затвори и да се стави на ладно место за 30 дена, тоа може да биде повеќе. По истекот на тинктура, да ги филтрираат и додадете шеќер на Вашите потреби. Темелно се меша и се става во соодветен обем на шишето. Зачувај трошоци на ладно и темно место.

Постои уште еден рецепт, барем со присуство на јаки алкохолни степени.

Тинктура од капина вотка рецепт №2.

Треба да се подготви состојки:

• Бобинки треба само една чаша (250 грама).
• половина литар вотка или квалитетен пијалак.
• Четири лист од нане.
• рендана кора од половина лимон.
• Две лажици шеќер лажица.

Инфузија метод на производство BlackBerry вотка.

Ние се мијат нашите Бери вода од чешма и лежеше во чаша сад. Истурете шеќер го промовира излегувањето на нас потребно сок. Бришење на парчиња од нане со малку шеќер и се ставаат во тегла со нашите сируп да се испрати на кора од половина лимон. Наполнете го со вотка и затворете го капакот, го стави во топла темно место и се вклопуваат во вашата кујна кабинет. Ние инсистираме два месеци по истекот на potsezhivaem инфузија и се прелива во шише. Ликерот од боровинки може да се користи и за медицински цели и за лекување на неговите блиски пријатели.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од капиниВино од капини
Пијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликериПијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликери
Тинктура од капинаТинктура од капина
Медовина употребаМедовина употреба
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Роза колковите тинктура од придобивките и штетитеРоза колковите тинктура од придобивките и штетите
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Светлина на морето buckthornСветлина на морето buckthorn
Вино од капини дома е едноставен рецептВино од капини дома е едноставен рецепт
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
» » Инфузија на капини дома рецепт - здравје!