ma.AlcoruGuru.ru

Инфузија BlackBerry вотка и без (во ферментација)

Видео: Брз домашна јагода ликер - стар рецепт

RECEPT-i-foto-ezhevichnoj-nalivki

Убава пијалок со упорни вкус и арома на овошје. Да се ​​направи на ликер од капини дома доволно да се има плодови и шеќер. Сметаме класичен рецепт, врз основа на методот на природна ферментација проследено со додавање на силен алкохол (не е задолжително).

За да се подготви на BlackBerry ликер се погодни зрели и презрее бобинки од било кој вид. Прво, тие треба да поминат низ, отстранување расипан, скапани и мувлосана, а потоа отстранете ја рачката, се мијат и суво.

состојки:

  • капини - 3 kg;
  • шеќер - 1 кг;
  • вотка - 0,3-0,5 литри (факултативно).

Сила на BlackBerry ракија направени од страна на ферментација на 9-14%. За да се подобри еден степен во шестиот чекор може да се додаде вотка, етил алкохол 40-45% или пијалак без остар мирис, но пијалок станува поцврста.

Рецепт BlackBerry ликер1. Бобинки и шеќер за да се пополни во банката слоеви. Blackberry првиот слој (1 кг), а потоа на шеќер (300 грама). Постапката се повторува три пати. Тегла неколку пати да се тресат енергично.

Видео: Како да се подготват вино од капини

2. Тај газа вратот контејнер, за не смее да се стави инсекти. Остави за 5-7 дена во еден сончев место на температура од 18-25 ° C. Пати на ден да се тресе.

3. Кога карактеристики на ферментација (пена на површината, крчкам светлина мирис на кисело) наместо газа постави на вратот на гумена ракавица со мала дупка во прст или печат на вода.Фото ферментирано BlackBerry ракија

4. Пренос BlackBerry ракија во темна просторија на собна температура и замина за 30-50 дена, додека на ферментацијата е завршена (вода стапица веќе нема да ја стартувате меурчиња или разбивам ракавица).

5. заврши ракија филтрираат преку 3-4 слоеви на cheesecloth.

6. Ако сакате, да додадете водка (по вкус) за зголемување на тврдината.

7. Ставете BlackBerry ракија во шишиња за чување, запечатени.

8. Пред употреба, препорачуваме да издржи пијат 30-60 дена во фрижидер или подрумот за да се подобри вкусот. На температура од 5-16 ° C рок на траење до 5 години.

да се подготви домашна ликер BlackBerry

P.S. Дури и полесно да се направи BlackBerry ракија со вотка (алкохол) 40-60 дена со инфузија бобинки 250g 0,5 литри алкохолни бази во цврсто затворен сад на собна температура, по што следи од страна на филтрација и засладен вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ирската сладоледИрската сладолед
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Ezhinuvka (jezynowka)Ezhinuvka (jezynowka)
Вино од капини дома е едноставен рецептВино од капини дома е едноставен рецепт
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Тинктура од капинаТинктура од капина
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
» » Инфузија BlackBerry вотка и без (во ферментација)