ma.AlcoruGuru.ru

Инфузија на трње

Инфузија на трње

Видео: бодликава Свртување

Зрели плодови sloe исуши на огнот, се исецка и се стави во една кеса. Во друг кеса за да стави мелен цимет, каранфилче и 2 Znarezannyh лимон. Двете стави кесата во буре со вино од грозје, можете да додадете шеќер. Кисна две недели, мешајќи дневно. Тогаш нека стојат и да се исцеди. Инфузија црвена и многу пријатен за вкус.Земете голем барел за да се поттикне плодови може да биде слободно. Бобинки мора да биде целосно зрели, по 1,5 кг бобинки - шише вотка. Третина од вкупниот број на трње да го скрши во дрвена малтер, а другиот се стави цевката непроменети, а потоа се прелива вотка. Следна да дејствува како општо правило.Подгответе трн овошје по 1 литар вино - 3.5 kg на овошје. Бобинки се смачкана, се стави во буре, се прелива вино од грозје или киселица, промешајте. Инсистираат рок од две недели, мешајќи секојдневно. Потоа се става буре вино и оставете неколку дена без мешање. Кога основа се реши, внимателно да се исцеди и вирус. Ликерот има благо лаксативно дејство.

2 L на вотка, 2 кг од трње, 1 кг шеќер.

На крајот се стави во шише и се прелива шеќер. Врзуваат со cheesecloth и место под сонцето за 6 недели. Кога пак ферментира, се прелива во неа 1 лажица масло. водка и се остава да отстои за 4 месеци, а потоа вирус ликер, да додадете уште 2 литри вотка, сите влегоа во емајл тава, се вари, се излади, се прелива во шишиња, плута цврсто, се покрива со парафин, стави во кутија, се покрива со сува песок и да ја задржите во сува, ладно место. Инфузија ќе биде подготвен за употреба по 6 месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Грозје ratafiiГрозје ratafii
AnisetteAnisette
Вино од трњеВино од трње
Цреша ракијаЦреша ракија
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Цреша ракијаЦреша ракија
Рецепт за домашно вино од трњеРецепт за домашно вино од трње
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Подготовка SpotykachПодготовка Spotykach
» » Инфузија на трње