ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од црна рибизла

Ликер од црна рибизла

1 kg на црна рибизла, 1 литар на духови или ракија, 500 g шеќер, рибизла лисја, 250 ml вода.

Рибизли одат, се мие, каша во длабок сад, додадете неколку листови од рибизли и се прелива алкохол. Стенд 1 недела, а потоа вирус. Од шеќер и вода да се готви на сируп и се меша со филтрирани сок. Подготвени алкохол прелива во шишиња.

1,6 kg на рибизла 1.025 кг шеќер, 1,5 литри вода, 60 црна рибизла лисја, каранфил 1 g, 2 g на цимет, 1,7 литри на етил алкохол.

Шеќерот се раствора во вода, се прелива сируп бобинки од црна рибизла, се стави на иста ситно сецкани листови на црна рибизла, каранфилче, цимет и додавање на етил алкохол, кисна за 2 недели. потоа шишето беше исцедена, втиснати во масата на инфузија, се остава да отстои 2 дена и вирус.

1 kg на црна рибизла, 750 g шеќер, 1 L на вотка.

Iterate плодови зрели црни рибизли и се прелива во шише или тегла, попрскувајќи шеќер. Преку 1,5-2mesyatsa еволуирале исцеди сок и додадете силна вотка или алкохол. Алкохол вирус и се прелива во шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Желе црна рибизла и црвено виноЖеле црна рибизла и црвено вино
Домашна ликери од црна рибизлаДомашна ликери од црна рибизла
Овошје ликер од рибизла - рецепти и готвењеОвошје ликер од рибизла - рецепти и готвење
Црна рибизла ликерЦрна рибизла ликер
УпатствоУпатство
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Насловна Инфузија на црвени и црни рибизлиНасловна Инфузија на црвени и црни рибизли
Рибизла ликерРибизла ликер
Шампањ црна рибизла лисјаШампањ црна рибизла лисја
Инфузија на црна рибизлаИнфузија на црна рибизла
» » Ликер од црна рибизла