ma.AlcoruGuru.ru

Ratafii на цитрус

Ratafii на цитрус

10 мандарини, 500 ml на алкохол или вотка.

Пресечен кората потенка со мандарини, го стави во шише со алкохол или вотка. Одливот на инфузија и пол дена да додадете, како и обично, и се прелива сируп исцедено и затегнати преку фланелен мандарина сок. Облекчете ratafii протеин.

5 лимон кората, 1 литар на алкохол, 500 гр шеќер, 500 ml вода.

Отстранете ја кората од лимон, се исецка тоа ленти, се стави во стаклена тегла и се прелива алкохол. Од шеќер и вода да се готви на сируп и комбинираат тоа со алкохол и кора, мешајќи постојано. Стојат од еден месец. Потоа, вториот микс, филтер и се чува во шише.

2 кг портокали, 12,3 литри вино spirta- сируп: 12,3 кгшеќер и 3,86 литри вода.

Свежи портокали се прелива алкохол инсистираат три недели. Исцеди на инфузијата и да додадете на тоа сируп, варени со шеќер и вода. Оставете го да отстои и се прелива во шишиња. Може да бидат подготвени од сува ratafii-кора од портокал (во 12,3l алкохол -2,4 кг кора).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ratafii на праска јамиRatafii на праска јами
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ликер од портокалЛикер од портокал
Слатка вотка (ratafii): рецептиСлатка вотка (ratafii): рецепти
Ratafii смрекаRatafii смрека
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
RatafiiRatafii
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
English ratafiiEnglish ratafii
» » Ratafii на цитрус