ma.AlcoruGuru.ru

Оваа корисна брусница

Оваа корисна брусница Кој не сака кисел вкус на боровинки, потсетувајќи некој за геј кампување во шумата и руски мразови, кој на Божик, и на кого - за детски болести, особено кога се препорачува да се пие сок од брусница. Сега боровинки може да се најде не само во Руската мочуришта, но исто така и на супермаркет полиците.

Видео: Боровинки | Корисни својства на малини

Во Северна Америка, одгледуваат малини дури. Индијците свесно верува дека брусница има својство да ги смири нервите во овие плодови киселина не само што содржи pektilnye супстанција и органски киселини, но, исто така, витамини А, Б и Ц.

Во зависност од времето на собирање боровинки дојде есен - покисели, но повеќе витамини и пролет, допрени од мраз, повеќе слатка, но малку изгубени аскорбинска киселина.
Малини се многу лесно да се замрзне, едноставно се шират во најголемиот дел, а потоа здипли во package- и тоа може да се чуваат во кисела форма, излегува одлична кисело џем.

Видео: CRANBERRY корист и штета | притисок малини, брусница најкорисен Бери во светот?

Од нејзиниот готвач желе, овошни пијалаци и квас, тоа е многу добро во желеа, mousses и колачи.
Од сушени боровинки може да биде вкусна и здрава ужинка за јадење пред ТВ, ако се меша со ореви, суво грозје, семки од сончоглед.Додадете малини и кисела зелка и кисела малини и брусница сос - одличен прилог на дивеч или месо.
Брусница со шеќер
Измијте 500g малини и туп сува на хартиени крпи.

Протеини мелење 2-3 јајца 200 гр шеќер во прав, додадете 1 лажица масло од ванила или сок од лимон.
Секоја ролна во Бери мешавина и сува на пергамент листови.
Мафини со малини
Победи со 100g путер миксер и 200g шеќер.

Без прекин камшикување влезат во 4 жолчки од јајце, кората од лимон или портокал, 1/2 v млеко и 100 грама брашно. Во посебен сад се меша 4 протеин во солидна пена. Во тестото додадете тепани жолчките и 400 g брашно.

Видео: Сите бенефиции на малиниСите се меша додека не се изедначи. Ставете малку тестото на дното на калапи за колачиња.
250g на брусница мие, сува и ролна 200 ° С лебни трошки. На тест ширењето на малини и се прелива останатите тесто на врвот.

Се пече на средна температура. Посипете со шеќер во прав.
Салата со малини

Дојдете 60 гр малини во храната процесор, се стави во неметални сад, се меша со 60 грама шеќер. Покријте и се става во фрижидер за 12 часа.
Победи 600 ml на крем за да се конзервирана ананас густа пена мешавина боровинки 1 тегла притисок и орехов ореви, неколку.

Сезона со шлаг крем и посипете со 200g marcmallows или бел слез. Стави во фрижидер.
кисела малини

5 кг брусница исплакнат со ладна вода и се прелива во подготвениот сад и се покрива со 2,5 L на ладно зовриена вода, така што речиси опфатени бобинки. Наместо вода може да се користи специјално подготвениот раствор на 2,5 l на вода, 5 лажици шеќер и 1 лажица сол (заедно загрева и ладење).

Mochenov малини како малини, се чуваат на ладно место и се користи како гарнир за месо или риба јадења, како додаток во vinaigrettes и салати. Неколку часа пред јадење бобинки мора да се пополни со шеќер по вкус.
Како да се готви брусница тинктура?

1,5 чаши на прочистен брусница фунта, додадете 0,5 литри. вотка, оставете го за 2 недели во темно место, а потоа стискаш. За да прочистениот пулпа од инфузија додадете 1/3 чаша шеќер, и по растворање на пијалок е подготвен за употреба. Вие исто така може да се подготви тинктура од црвени рибизла.
Според материјали: moikompas.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инфузија на боровинкиИнфузија на боровинки
Готвење вино брусница домаГотвење вино брусница дома
Тинктура од малиниТинктура од малини
Рецепт тинктура на вотка малиниРецепт тинктура на вотка малини
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
» » Оваа корисна брусница