ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти тинктура од брусница вотка

Тинктура од брусница вотка - е добро позната и широко распространета во поранешниот Советски Сојуз. Тоа може да се најде во речиси секоја продавница која продава алкохол. Благодарение на сок од брусница, вотка, исполнет со оваа Бери, мека и миризлива, овој пијалок е многу добро прилагодени за подготовка на коктели.

Тинктура патерица подготвени regia или алкохол, исто така може да се пие и во чиста форма. Таа е убав начин да го рибам и јадења со месо. Служат тоа мора да се ладат, тоа е најдобро да се фрли во чаша со тинктура неколку коцки мраз. Овој пијалок, и оваа набавка ќе се украсуваат секоја маса.

И покрај благо и ароматични неговиот вкус, додадената вредност на овој пијалок е дека малини - тоа е многу корисно Бери, и има многу корисни лековити својства. Тој содржи голем број на елементи во трагови и витамини, што брусница за многу години се смета за да бидат ефективни во спречувањето на бери-бери. Само брусница помага да се справат и со болки во грлото и ревматизам.Рецепт тинктура брусница вотка - тоа не е само уште еден начин за да го подигнете алкохолен пијалок, бидејќи тоа е еден од начините за зачувување на овој Бери. малини на алкохол може да се чуваат за неколку месеци, додека целосно ја сочува својата корисни својства и вкус. Ако сте заинтересирани и сакате да се направи тинктура од брусница и вотка дома, ние ви нудиме неколку не многу елаборат рецепти.

Класичен рецепт од тинктура од брусница вотка

структура

 • Брусница тинктура,Шише вотка - 0,5 литри;
 • 250 g боровинки;
 • 1 лажица шеќер.


Подготовка:

 1. Бобинки се средиме и моето добро, тогаш тоа зачинето во сад во кој се планира да се инсистира (најдобро одговара литарски тегла) и здроби малини дрвени тркалање игла додека не се изедначи државата.
 2. Пополни целата оваа работа со вотка или разреден алкохол и позадина.
 3. Затвори може да се стави кисна во топла темно место.
 4. По најмалку две недели, филтрирање на тинктура. И ние може да сметаат дека е завршена, но тоа ќе вкус кисело, се препорачува да се готви малку шеќерен сируп и да додадете на нашите пијалок. За овој шеќер се раствораат во 50 ml вода, се вари сируп, се излади до собна температура и да додадете на инфузија.
 5. Пред употреба, треба да притиснете на барем уште еден ден да застане во фрижидер. Со текот на времето, вкусот ќе биде уште подобро, толку повеќе тоа ќе лежат во вашиот фрижидер или подрумот, tastier волја тинктура.

Тинктура од брусница и вотка - лесен рецепт

Ако не ви се допаѓа да се чека долго време, тогаш овој рецепт е за вас. Главниот недостаток е тоа што во неговата подготовка, како резултат на термичка обработка брусница губи некои од своите минерални својства. Иако кога станува збор за алкохол, а потоа она што вид на бенефиции може да се зборува.

состојки:

 • 00063457300 g. - боровинки;
 • Шише вотка - 0,5л;
 • 100 g на шеќер.

подготовка

 • Попарени со врела вода бобинки, истурете ги во тегла и додадете шеќер;
 • Брусница здроби со тркалање игла;
 • Додадете водка, затворете го садот цврсто и инсистираат 2-3 часа.
 • Филтрирање преку газа филтер, да се додаде како резултат на пијалок 100 ml топла (40-45 ° C) врела вода и возбуда.
 • Ладење на температура пријатна за пиење и може да служи.

Рецепт тинктура од брусница за алкохол

 • 400 g на малини;
 • 100 ml на алкохол (96%);
 • 110 гр шеќер;
 • h. l. - земјата galangal корен.
 1. klyukoakaЗа да брусница сок пренесува сите наши пијалок, потребно е да се меле, најлесниот начин да го направите ова само одлевање бобинки во тегла и potoloch, но во овој случај ќе бидат филтрирани проблеми тинктура може да се добие непријатно. За полесно и поефикасно филтрирање, се препорачува пункција игла секоја услуга. Јасно е дека е потребно малку повеќе време, но ќе пијат почист.
 2. Додадете боровинки до коренот на galangal. Може да се обидете да го замени со ѓумбир корен, мислам дека резултатот ќе биде полошо.
 3. Пополнете вашата избрана база на алкохол, затворете го капакот и во собата да кисна топла темно место за две недели.
 4. Шеќер разредете до 100 ml. вода и се вари шеќерен сируп, по што ќе почне да се вари, се излади до собна температура и додадете во тинктура.
 5. Резервната Банка за уште една недела или така, тоа може да биде малку подолго. Потоа се филтрира низ памучна газа филтер. И сите наши подготвени да се напие.

Еве како можете да видите, тинктура не само што може да се купи, но исто така и да се подготви себе си дома, ви треба малку време и напор за спроведување на рецепт ви се допаѓа, но за тоа, ќе се сосема сигурни во квалитетот и природноста на својот пијалак.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти брусница вотка домаРецепти брусница вотка дома
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Брусница тинктура на светлинаБрусница тинктура на светлина
Тинктура од брусница воткаТинктура од брусница вотка
» » Рецепти тинктура од брусница вотка