ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи брусница тинктура за алкохол

содржина

На црвено плодови боровинки неверојатна количина на витамини потребните човечки супстанции, микро-и макро. Вреди да се спомене дека дури и за време на продолжената складирање и замрзнување концентрација на корисни компоненти на производот речиси непроменет. Можете да готви брусница тинктура на алкохол, вино, желе, сок, што се користи во рецепти од домашна колачи, marinades, сосови - сад со боровинкисите пијалоци и јадења со ова овошје не само вкусни, но исто така корисни.

Брусница тинктура на алкохол може да се подготви дома со користење на различни рецепти. Процесот е апсолутно едноставна и не ќе им треба многу време. Пијалок инфузии може да биде како и секој друг десерт алкохол или се земе како лек.

Алкохолните пијалоци се подготвени од свежи или замрзнати боровинки. Тоа може да се користи во рецепти тинктури и Бери ликери, собрани во есен и зимата на гранките. Пред употреба на суровини треба да оди преку, отстранете остатоци, исушени, расипан плод. Замрзнати плодови претходно се одмрзне.

Класична малини за алкохол

Брусница тинктура на алкохол во класичната верзија е направен од следниве состојки:

 • Брусница - 800
 • Шеќер - 200 g
 • Galangal корен ѓумбир или во прав - 1 лажиче ..
 • Алкохол - 220 ml.
 • Вода - 200 мл.

Алкохолот е подобро да се земе еликсир за здравје, сила 96%. Можете исто така да го користите дома прочистен висок квалитет пијалак силата на 65-70%. Поради уникатната способност да ги апсорбира од брусница непријатни мириси, тинктура на светлина добиено одлични. Galangal корен ѓумбир или ја игра улогата на ароматични адитиви. Затоа, оваа состојка може да се користи, како сакате.Рецептот на:

 1. Секој Бери Пирс со чепкалка за заби или игла. Работа макотрпна и досадни, но благодарение на ја пијат Излегува не е толку калливи и филтрираат тоа ќе има помал број на пати. Можете да го направите едноставна - се става на малини во стаклен ковчег со широк устата и здробени дрво klyukvyankaлажица во каша.
 2. Се прелива Бери многу алкохол, се промешува, капакот.
 3. Капацитет да се стави во топла оставата, чајната кујна или плакарот. Кисна 2 недели.
 4. Шеќер влегоа во вода, се стави на оган, донесе до вриење. Намалување на топлина и врие сируп за 5 минути, мешајќи повремено. Пена, која се појавува на површината на решенија, треба да се исчисти.
 5. Олади на собна температура, истурете шеќерен сируп во алкохолни инфузија. Затворете ја теглата и кисна пијат повеќе од 7 дена во топлина.

Ако го направите тинктура од кршен бобинки, последната фаза на подготовка - филтрирање преку cheesecloth (3-5 слоеви), и волна. Ако малини пред инфузијата на алкохол недоделкан доволно 1-2 пати вирус на пијалок преку cheesecloth.

Брусница академик Nesmeyanova

Ова не е десерт кој пие алкохол на банкет маса, и лековити дрога има антивирусно, кашлица, имуномодулаторно дејство. Рецептот е многу едноставен.

Малини, чист медицински алкохол и шеќер земени во еднакви размери, како што се 1 чаша. Бобинки кавгата со шеќер и се прелива алкохол. Инсистираат во топла темно место 7 дена, вирус, истурете во чиста, сува шише. Земете наменет за превенција и третман на акутна респираторна болест, САРС, кога витамин недостаток.

Брзи рецепт за брусница за алкохолВо овој рецепт, готвење брусница тинктура може да се користи како алкохол и добра продавница на вотка. Бобинки (700 g) е попарени со врела вода и рацете притисне за да се добие течна kashitsa.Massu шири во чаша, истурете на алкохол (0.5 L). Додадете 1,5 чл. l. шеќер и, по вкус - Сок од еден мал лимон. Решението е да се внесе во оставата, чајната кујна или плакарот за 2-3 дена. По филтрира, се филтрира низ памучна, влегоа во чиста шишиња. Да се ​​чува во фрижидер.

Боровинки за алкохол без шеќер

мијат малиниОва е горчлива силна тинктура ќе им се допадне на луѓето. Мирис на алкохол во тоа апсолутно не се чувствува klyukvyanka пијан лесно и совршено го подобрува апетитот.

Да се ​​направи овој пијалок, треба да се земе:

 • Брусница - 1 кг.
 • Алкохол - 1 литар.
 • Вода - 200 мл.

Бобинки се подготвени како и обично - или секој недоделкан со чепкалка за заби, или веднаш се става во тегла и здроби со лажица (рацете). Пулпа од брусница сок се истури коригира, додаде вода. Предизвика, покриени со капак. Банка да се стави во топла плакарот и оставени без електрична енергија за 14 дена.

По пијалаци инфузијата се филтрира, се филтрира и шишиња. Може да се пие одеднаш. Да се ​​чува во фрижидер за не повеќе од 12 месеци.

Инфузија на малини за алкохол

Инфузија брусница инфузии се разликува од голема количина на шеќер, и додавање на раствор на вода. Вкусот на овој пијалок е повеќе мека, со едвај видливо кисело.

За брусница ликер треба да се земе:

 • Бобинки - 0,5 кг.
 • Шеќер - 0,5 кг.
 • Алкохол - 0,5 литри.
 • Вода - 400 мл.

Смачкана боровинки, истури шеќер микс. Алкохолот е разреден со превриена или филтрирана вода. Бобинки се прелива алкохол, затворете го садот и се тресат неколку пати состав. Оставете го да се влее во темно место за 30-40 дена. Потоа се филтрира, филтрирани два пати низ памучна и шишиња. На затворен сад од брусница ликер од алкохол може да се чуваат за 6-9 месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Новина на АД & ldquo; Alcon & ldquo; - & ldquo; Spasskaya ...Новина на АД & ldquo; Alcon & ldquo; - & ldquo; Spasskaya ...
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
» » Како да се направи брусница тинктура за алкохол