ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од брусница и светлина

тинктура од брусницаИ покрај широкиот спектар на избор на алкохол во продавниците, многу се префрла на производството на пијалоци дома. Само-направени алкохол често се со подобар квалитет на тежината рецепти, лесен за производство и ниска цена на производот. Обично во есента доаѓа соодветен период за подготовка на вино, ликери, разни bitters. Почетна дестилаторите почнуваат да се соберат потребните овошје и бобинки за нивните пијалоци.

Многу популарна со многу фанови на рецепти домашна употреба на алкохол врз основа на боровинки. Пијте брусница е убава, светла боја со пријатен мирис и вкус. Малини се многу корисни, не е чудо што тоа се нарекува "Северна лимон", тие содржат богатство на витамини и минерали. Во народната медицина, што се користи во болести на тироидната жлезда, млечните жлезди кај жените. Брусница поседува антипиретик активност на сирупи го прават разни деца. Тинктура од брусница помага во болести на мочниот меур.Кук брусница ликер дома може секој почетник дестилатор. Бери пијалок може да се соберат не само во доцна есен и зима во тоа време тие podmorozheny и како таков е многу подобро да им даде на вашиот сок во текот на мацерација. Ако плодови се берат во есен, пред да ги користите подобро замрзнување во замрзнувач.

Брусница тинктура - класичен рецепт


tincturationТинктура од брусница е добро што пијалак или други силни алкохол задржува сите хранливи материи и витамини во пијалокот за долго време. Дури и по една година на складирање не ги губи своите својства. Ако почнете да се направи во есен, тогаш новата година ќе имаат можност да се третираат и вкусен ликер.
состојки:

 • Moonshine - 1 n-
 • Брусница - 200 gr
 • Шеќер - 2 st.l-
 • Вода - 150 мл.
 1. Собраните бобинки одат преку, отстранување на ѓубре, измијте ги со ладна вода.
 2. Прилично досадни фаза, секоја Бери е потребно да се пробие на игла неколку пати како награда ќе биде чиста пијалок. Ако не имаат трпение за тоа, можете едноставно да се пасира, малини дрвен толчник, со овој метод на прилагодување е облачно и тоа треба да биде долго и тешко да се филтрира низ памучна со газа.
 3. Бобинки се стави во сад, додадете шеќер, се меша нежно и кисна за три дена во топла соба, тоа ќе се укаже на сок.
 4. Потоа се става половина од пијалак кој се опфатени јагоди. Оставете да ферментира во топла темно место за 10-14 дена. По ова време, потрошувачка на инфузија во една чиста тегла, го ставил во фрижидер, и да додадете бобинки втората половина на вотка, исто издржат една или две недели.
 5. Потрошувачка на втората инфузија пијалак со плодови и се меша со првиот дел. Ако тинктура е премногу матна, тоа е можно да се филтрираат преку само-направени памучна газа филтер. Ако пијалок изгледа силна и не слатко, а потоа надвор од вода и еден мал дел од шеќер направи сируп и се става во ракија. Подготвени да пијат шише, да издржи неколку дена и ќе може да се ставаат на маса.


Видео рецепт:

А едноставен рецепт од брусница на светлина


На погоре опишаната рецепт тинктури бара да се подготви долго време. Но, постојат моменти кога треба да се направи пијалок за неколку дена пред празникот. Следниве рецепт е само во право за таа прилика. Пијалак употреба тинктура двојна дестилација добро исчистени, без остар мирис.

 • Брусница - ST-1
 • Samogon 40-45 ° - 250 ml-
 • Шеќер - 1 лажица масло.
 1. Боровинки се посипува врела вода за 10-15 минути. Во ова време, ќе го ублажи бобинки, кожата ќе пукна. Во оваа форма, плодот ќе биде подобро да се даде сок. Исцедете и да се пополни Бери шеќер.
 2. Смесата се меша темелно до хомогена маса, истурете пијалак и исполнет со капакот затворен во темно место 10-14 часа.
 3. Тогаш инфузија става во тенџере и се промешува за да се загрее, така што инаку не би се вари сите алкохол испарува, и ќе ризикуваат да бидат оставени со безалкохолни тинктура.
 4. Инфузија на кул и се филтрира. Пополнете во соодветна стаклено шише и во рок од еден ден пијалок е подготвена за консумирање.

Боровинки на светлина со Kalgan


малини со Kalgan и светлинаСите рецепти тинктури готви дома се разликуваат една од друга со додавање на различни компоненти. Во овој рецепт медицински тинктури вклучуваат galangal корен. Galangal - дава ликер силна пријатен мирис. Таа е продадена во било која аптека. Тоа може да го замени ѓумбир, но доби помалку од вкус на пијалок. Брусница, исто така, има силна арома прекинување на било мириси, па дури и било светлина внесе малини се меки со пријатен вкус.

 • пијалак 65 ° - 200 ml-
 • вода - 200 ml-
 • Брусница - 700 грама
 • galangal корен - 1 ch.l-
 • Шеќер - 200 гр.
 1. Плодови мачкам во каша, да додадете galangal во него.
 2. Ставете ја смесата во тегла, истурете на пијалак, капакот и измешајте.
 3. Тегла со содржини кисна на собна температура во топла соба од 10-14 дена.
 4. Во топла вода, се промешува додека целосно распуштање на шеќер, да се излади. Се прелива сируп во инфузија, промешајте и оставете уште 5-6 дена.
 5. Потоа се филтрира инфузија, се става во соодветен сад. Во два дена ќе биде подготвен за употреба.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви брусница ликерКако да се готви брусница ликер
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Соба зориСоба зори
Домашна сок од брусницаДомашна сок од брусница
Тинктура од брусница воткаТинктура од брусница вотка
» » Тинктура од брусница и светлина