ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт брусница ликер

Lingonberry - многу вкусна и корисна Бери расте на грмушка на Хедер семејство. Во дивината расте во зимзелени и листопадни шуми, а понекогаш и во тресетишта. Денес тоа е активно бараат враќање, се садат огромни плантажи во Полска, Германија, Шведска, Холандија, Финска и во Русија и Белорусија.

lingonberry бобинки во дивината - најмногу за правење брусница ликер со вотка и алкохол.

Lingonberry во дивината

Бери е популарна пред се за својата единствена кулинарски и лековити својства. На боровинки содржат големо количество на танини и бензоева киселина, кои се природни конзерванси - поради ова Бери може да се чуваат за долго време без да се губи своите корисни својства.

Свежо овошје малини користи за бери-бери, како лаксатив, диуретик, антибактериски, антисептички, anthelmintic и cholagogue. Плодови - со белодробна туберкулоза, хрема на желудникот со недоволна киселост, камења во бубрезите, ревматизам, како витамини и антисептично средство. бобинки Супа добар жед питие за време на треска. Сок пие со висок крвен притисок, неврози и анемија кај бремените жени.

И во високата побарувачка тинктура на малини, кои денес и да научат како да се готви. Во принцип, пијалоци подготвени многу лесно и многу треба да вкус. самата Бери може да се купат во баби пазарите или во супермаркети во форма на мраз, тоа е само на дофат на раката, бидејќи замрзнати плодови внесе побрзо. Самиот процес на готвење не е многу различен од готвење брусница ликер.

Рецепт тинктура брусница воткаНие треба:

  • 500 g на малини;
  • 1 литар со добар вотка неутрален вкус;
  • 2-4 уметност. лажици шеќер и 2 лажици. лажици фруктоза (по вкус)

Подготовка:

Бобинки треба да оди, миење и суви во сито (на салфетки, или крпа нафора). Потоа lingonberries треба да се водат и да се постават дрвени tolkushkoy 2-кварта тегла, а потоа се прелива Бери вотка. Шеќер може да се додаде уште, но тоа не е генерално се препорачува, бидејќи тоа може да се формира желе-како маса на пектин содржани во бобинки. Тоа е подобро да се додаде по инфузијата, се разбира, подобро за него да се користи фруктоза.

Банката треба да се испрати на темно место, на пример, во оставата, чајната кујна или подрумот, и да заборави за тоа за 2-4 недели. Понекогаш е можно да се сеќавам да се промешува содржината. По инфузијата треба да пијат и се филтрира низ платно или неколку слоеви на cheesecloth, и го испрати во фрижидер за зреење и решавање за неколку дена - од една недела. За да се забрза појаснување од брусница ликер со вотка можно е да се помине низ ткаенина (бело фланелен (влакната надвор), ц / б крпи (Parboiled), Американ или памучно кадифе). Потоа можете да додадете шеќер ако тинктура изгледа премногу кисел.Како резултат на пијалок е многу добар аперитив, не е полошо анасон. Пијат ракија подобро замрзнува во мали чаши. Тврдина ќе не е висока, не повеќе од 25%, па многу мек пијалок, снек не е потребно.

Бобинки малини за брусница ликер со вотка и алкохол.

Набројани lingonberry бобинки

Рецепт брусница тинктура за алкохол

Главната разлика помеѓу овој вид на ликер од претходните е дека овој пијалок е посоодветно наречен тинктура, како што е инсистира на чист алкохол, сила е поголема од 40% (за подготовка на принципите инфузии може да се прочита овде). Покрај тоа, бобинки не може да им помогнам, бидејќи алкохолот е совршено продира низ кожата на овошје и сок повлекува, а тоа значи дека тинктура на почетокот ќе биде потранспарентен.

Ние треба:

  • 1 l чиста храна на алкохол;
  • 1.2 kg на боровинки.

Подготовка:

Бобинки за сортирање, миење и суви. Исполнет во соодветен волумен пакување, истурете на алкохол. Капацитет да се стави во темно место за 3-4 недели. По филтрирањето преку платно торба, за да се одбранат неколку дена во фрижидер за целосно расчистување и повеќе филтрирани повторно. Отстранување на примерок - ако многу кисел, а потоа додадете 1 литар пијалок неколку лажици на фруктоза.

Тинктура од боровинки на алкохол, и покрај фактот што таа се подготвува за многу здрав решение вода-алкохол, многу мека и алкохол во него не се чувствува. Боја заситен рубин. Бобинки, во принцип, е можно и каша, но, како што покажува искуството, во оваа не постои потреба. Наместо тоа, можете да го користите алкохол шеќер или било кој друг пијалак двојна дестилација од 60-80 степени.

А побрзо метод на готвење брусница тинктура на алкохол: Земете една чаша алкохол, чаша шеќер и чаша малини, измешајте ги сите состојки и кисна недела. Филтрира, се посипува со шише вотка да пијат за неколку дена да се опуштите и да пијат ладни, внимателно гледајќи чувствата, бидејќи алкохол се пие како сок, тврдина во тоа доволно за да затропа на големите мечка.

Ви посакуваме успешна "nastoykodelaniya"!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инфузија на боровинкиИнфузија на боровинки
Тинктура од боровинки за алкохолТинктура од боровинки за алкохол
Тинктура од боровинка бобинкиТинктура од боровинка бобинки
Тинктура на малиниТинктура на малини
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
ТинктураТинктура
Тинктура од бисерите на бесмртноста - плодови малиниТинктура од бисерите на бесмртноста - плодови малини
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Пијалок брусницаПијалок брусница
» » Рецепт брусница ликер